dnes je 17.6.2024

Input:

O stresu a odolnosti

25.5.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2024.11.03
O stresu a odolnosti

PhDr. Sylvie Navarová

Doprovází nás nejspíš od nepaměti. A je to náročný společník. Jak s ním vyjít?

"... a najednou přede mnou stres! Tak se otočím - a za mnou frustrace! Tak jsem prchnul do hospody." Takový způsob zvládání stresu zmiňoval kreslíř a humorista Vladimír Renčín. Mnozí z nás reagují jinak. Například jako Marie v úvodním příběhu.

Marie je ve stresu před roční uzávěrkou. Musí toho ještě hodně stihnout. Je třeba také nakoupit, uvařit teplou večeři, přece se to má, co by na to řekly sousedky, kdyby se dozvěděly, že děti odbyde jen tak rohlíkem! Ale teď hlavně ty termíny! Musí to zvládnout. A nikdo jí nepomůže, ani ty doklady nejsou schopni dodat včas! Však jim to hned řekne, jak je potká, ti uvidí! Marie cítí napětí v celém těle. Co se to děje? Nemůže popadnout dech, buší jí srdce, podlamují se jí nohy. Jen to ne! Hlavně ne teď! Musí toho tolik stihnout!

3 X 3 O STRESU

Stres je reakce člověka na nadměrnou zátěž. Tato reakce se odehrává na třech úrovních:

  • Tělesné – do těla se vyplavují stresové hormony, které způsobují typickou stresovou reakci. Svaly jsou v napětí, zvyšuje se krevní tlak a tep, může se objevit bolest na hrudi, nevolnost, bolesti hlavy a migrény, dušnost nebo bolest krku ze stresu. Výjimkou není ani točení hlavy a mžitky před očima.

  • Psychické – člověk zažívá pocit napětí, ohrožení, podrážděnost, ale také apatie, únavy a vyčerpání při dlouhodobém stresu, zhoršuje se soustředění a paměť.

  • Mezilidské – dochází ke změnám chování k lidem. Mohou se objevit zkratovité reakce, nedůtklivost, velká uzavřenost, nebo naopak šaškování a předvádění se.

Existují tři nejstarší způsoby, jak člověk reaguje ve stresující situaci jsou vrozené a nemáme na ně žádný vliv. Tělo reaguje automaticky:

  • Útěkem – rychle opustit místo, které je ohrožující a nebezpečné;

  • Útokem – využitím síly proti překážce, může to znamenat napadení toho, kdo ohrožuje – nejen fyzické napadení, ale i slovní agrese, ironie, pomluvy;

  • Ustrnutím – nelze nic dělat, ani se pohnout, odejít, reagovat, nějak se bránit, vymyslet řešení.

To, jakým způsobem reaguje vaše tělo na náročnou situaci, zjistíte, až se v ní ocitnete. Nevyčítejte si, že jste něco mohli udělat jinak. Nemohli. Takto vaše tělo reaguje a funguje z historického pohledu tak nejlépe, jak může, aby vás ochránilo. V současné době již nemusíme utíkat před tygry nebo se před nimi schovávat, proměnily se stresové situace, ale reakce těla zůstaly stále stejné.

Na stres se můžeme podívat ze tří úhlů pohledu. Přemýšlejte, kde můžete udělat změnu, aby váš život byl více v pohodě:

  1. Stres je způsoben tlakem z vnějšku, např. požadavky druhých, danými termíny. Jak si můžete vnější podmínky uzpůsobit tak, aby vás nestresovaly?
  2. Stres umocňuje vlastní způsob myšlení. Poznáme to častým používáním slova "MUSÍM". Za vnitřním tlakem na sebe sama může být touha po dokonalosti, perfekcionismus, naše očekávání od druhých či situací, obava "co si o mě řeknou druzí". Co se vás týká, změňte. Můžete začít změnou postoje. Winstonu Churchillovi je připisován citát "Postoj je malá věc, která dělá velký rozdíl." Pro
Nahrávám...
Nahrávám...