dnes je 17.6.2024

Input:

Finanční činnosti

7.8.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2018.1500.1
Finanční činnosti

Ing. Petr Vondraš

Finanční činnosti patří v zákoně o dani z přidané hodnoty mezi plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet. V § 54 ZDPH najdeme, co se těmito činnostmi rozumí. Potud možná jednoduché. Při detailnějším pohledu ale vyvstávají otázky, na něž hledá odpovědi tento článek.

Co se rozumí finanční činností

Finanční činnosti máme nejčastěji spojené s bankovním sektorem. Banka nám převede peníze z našeho účtu na účet toho, komu chceme své peníze předat, poskytne nám tím službu a k vybranému poplatku si neúčtuje žádné DPH. Pak zaplatíme poplatek za poskytnutí úvěru a opět není zatížen žádnou daní z přidané hodnoty. Ve směnárně koupíme eura, zaplatíme za směnu a opět bez DPH. Možná ani nevnímáme, že jsme přijali finanční službu – dopad na DPH, koeficient, odpočet si řeší banka, směnárna. Přesto se finanční služby dotýkají širší skupiny plátců, často nahodile, ale o to více je potřeba dopady do DPH znát, protože u finanční činnosti mnohdy nejde o malé částky.

Jaký vliv má zákon o dani z přidané hodnoty např. na prodej obchodních podílů? Podle § 54 odst. 1 písm. a) se jedná o finanční činnost, která je stejně jako sjednání nebo zprostředkování prodeje obchodního podílu (§ 54 odst. 1 písm. y) osvobozená od DPH bez nároku na odpočet.

Příklad: Pan Novák je menšinovým společníkem v korporaci ABC. Svůj třicetiprocentní podíl se rozhodne prodat většinovému společníkovi za 1,5 milionu korun. Ten svoje předkupní právo nevyužije, a proto pan Novák musí hledat kupce mezi ostatními zájemci. Pan Novák není plátcem DPH.

  1. Bude mít prodej podílu vliv na obrat pro registraci k DPH? Finanční činnosti jsou jedny z mála osvobozených plnění bez nároku na odpočet, které se započítávají do obratu pro registraci k DPH. Avšak jen v případě, že nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně. Pokud se pan Novák nezabývá nákupy a prodeji obchodních podílů, popř. nezakládá obchodní korporace, aby je poté prodával, tak jeho nahodilý prodej obchodního podílu můžeme považovat za doplňkovou činnost uskutečněnou příležitostně a příjem z prodeje obchodního podílu nezahrneme do obratu pro registraci k DPH.
  2. Budou služby související s prodejem obchodního podílu osvobozené nebo zdanitelné? Pan Novák nemá s prodejem podílu zkušenosti, a proto uzavře s poradenskou firmou smlouvu, na jejímž základě má tato firma oslovit potenciální zájemce a sjednat panu Novákovi s nimi schůzku. Za každou sjednanou schůzku je stanovena paušální odměna. Kromě toho má dle uzavřené smlouvy poradenská firma pro pana Nováka zanalyzovat nabídky, které budou panu Novákovi předloženy. Za každou analýzu je opět sjednána paušální částka. Poradenská firma bude v souladu s § 54 odst. 1 písm. y) fakturovat sjednání schůzek za účelem prodeje obchodního podílu jako osvobozené plnění bez nároku na odpočet a analýzu nabídek jako poradenskou službu s DPH ve výši 21 %. Pan Novák s poradenskou firmou moc spokojený nebyl a po několika měsících s ní spolupráci ukončil a uzavřel smlouvu s jinými poradci. V této smlouvě požadoval sjednání schůzek, analýzu nabídek a zastupování při jednání se zájemcem, kterého pan Novák na základě analýzy poradenské firmy vybere. Honorář za jednotlivé činnosti byl opět součástí smlouvy s tím, že byl sjednán bonus za úspěšnou realizaci prodeje. Poradenská firma v tomto případě své služby vnímala jako komplexní zprostředkování prodeje obchodního podílu – od sjednání schůzek se zájemci, přes analýzu nabídek po finální jednání s vybraným zájemcem a službu vyfakturovala v souladu s § 54 odst. 1 písm. y) celou jako osvobozené plnění.
  3. Jaký je dopad osvobozeného plnění za zprostředkování na nárokování odpočtu u poradenské firmy? U přímo souvisejících vstupů nemá poradenská firma nárok na odpočet DPH. U vstupů, které souvisejí jak s osvobozenými službami, tak se zdaňovanou činností poradenské firmy, je nárok na odpočet v krácené výši dle koeficientu vypočítaného v souladu s § 76 zákona o DPH. Pokud by se v případě poradenské firmy jednalo o doplňkovou činnost uskutečňovanou příležitostně, tak by se odměna za tuto nahodilou službu nepočítala do kráticího koeficientu a poradenská firma by měla plný nárok na odpočet, za předpokladu, že žádné jiné osvobozené plnění by neměla.
  4. Vykáže pan Novák prodej podílu v daňovém přiznání? Plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně se vykazují na ř. 50. V případě, že se jedná o doplňkovou činnost plátce uskutečňovanou příležitostně, která se nezapočítává do koeficientu, tak ji pan Novák musí vykázat v daňovém přiznání ještě na ř. 51 ve sloupci "bez nároku na odpočet".
  5. Kdy se uvádí prodej podílu do daňového přiznání? V souladu s § 21 odst. 9 platí při stanovení dne uskutečnění plnění u plnění osvobozených od daně stejná pravidla jako pro stanovení dne uskutečnění zdanitelného plnění. V případě prodeje podílu je dnem uskutečnění den, ke kterému dochází k pozbytí vlastnického práva.
  6. Bude osvobozené i zprostředkování prodeje nemovitosti? Pan Novák prodával v roce 2017 ještě nemovitost, a to přes zprostředkovatele. Protože osvobozeno v § 54 je jen zprostředkování finanční činnosti, vystaví zprostředkovatel fakturu za zprostředkování s DPH v sazbě 21 %.
  7. Jak by plátce vykázal v daňovém přiznání poradenství od osoby registrované k dani v Německu, které by se týkalo prodeje obchodního podílu? Protože prodej obchodního podílu je osvobozený od DPH bez nároku na odpočet, musel by prodávající uvést fakturu za poradenství od německé osoby registrované k dani na ř. 5 daňového přiznání, ale bez nároku na odpočet na ř. 43 daňového přiznání, takže by českému plátci z této faktury vyšla v daňovém přiznání povinnost odvést daň.

Poskytování úvěrů a peněžních zápůjček

V souladu s § 54 odst. 1 písm. c) se opět jedná o finanční činnost osvobozenou od daně bez nároku na odpočet daně. V praxi je velmi časté poskytování zápůjček mezi firmami v rámci skupiny – mateřská dceřiné, sesterská jiné sesterské. Důležité je si uvědomit, že

Nahrávám...
Nahrávám...