dnes je 17.6.2024

Input:

Dotazy ke zvláštnímu režimu One Stop Shop

20.8.2021, Zdroj: Finanční správaDoba čtení: 8 minut

13 dotazů a odpovědí Finanční správy na téma One Stop Shop.

1. K čemu slouží zvláštní režim jednoho správního místa One Stop Shop (OSS)?

One Stop Shop je elektronický systém tvořený několika režimy, který zjednodušuje povinnosti související s DPH v EU, protože umožňuje v jediném členském státě přiznat a zaplatit DPH, která je splatná v jiných členských státech EU, a to pouze u vybraných plnění (viz otázka č. 3 níže).

2. Jaké režimy obsahuje zvláštní režim One Stop Shop?

One Stop Shop tvoří režim mimo EUrežim EU a dovozní režim (Import One Stop Shop).

3. Z jakých plnění lze odvádět DPH ve zvláštním režimu One Stop Shop?

Ve zvláštním režimu One Stop Shop lze odvádět DPH splatnou v jiných členských státech pouze z určitých plnění určených koncovým spotřebitelům (tzv. B2C transakce). Pro plnění, ze kterých lze DPH odvádět prostřednictvím One Stop Shop, se používá termín vybraná plnění.

Vybraná plnění:

  1. Všechna přeshraniční poskytnutí služeb osobám nepovinným k dani (např. služby související s nemovitostmi, nájem dopravního prostředku, služby oceňování a práce na movitém hmotném majetku, služby v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání a zábavy) uskutečněná ve členských státech, kde není poskytovatel usazen – REŽIM EU nebo REŽIM MIMO EU.
  2. Prodej zboží na dálku uvnitř EU (dříve zasílání zboží) – REŽIM EU.
  3. Prodej dovezeného zboží na dálku – DOVOZNÍ REŽIM.
  4. Dodání, která usnadňuje provozovatel elektronického rozhraní (digitální platforma) – REŽIM EU.


4. Musím se registrovat do zvláštního režimu One Stop Shop, pokud prodávám zboží na dálku zákazníkům v EU nebo uskutečňuji jiná vybraná plnění?

One Stop Shop není povinný. Daňový subjekt se může rozhodnout, zda bude využívat pro odvod DPH One Stop Shop, nebo se registruje v každém členském státě EU, ve kterém mu vznikla povinnost odvést DPH.

5. Prodávám přes e-shop zboží, které ve skutečnosti odesílá zahraniční dodavatel z Asie přímo zákazníkům v ČR. Dosud si celní odbavení zásilky vyřizovali zákazníci samostatně s přepravcem zboží, pokud zásilka měla vyšší hodnotu než 22 EUR. Je to možné i po novele zákona o DPH?

Ano, i tento postup je po nabytí účinnosti novely zákona o DPH možný a celní odbavení zásilky si může vyřídit až koncový zákazník s přepravcem. V případě dovozu zboží, které nepřesahuje vlastní hodnotu zboží 150 EUR, je nově možné podat celní prohlášení elektronicky prostřednictvím aplikace eCeP. Další informace o vyřizování celních záležitostí u dovozu zboží z třetích zemí jsou dostupné na webu Celnička.

Nová pravidla v oblasti DPH také přinášejí od 1. 7. 2021 možnost, že DPH odvede přímo e-shop nebo dodavatel zboží namísto koncového zákazníka; ten se ale musí registrovat do systému One Stop Shop v rámci dovozního režimu (Import One Stop Shop) a tento systém v konkrétním případě použít.

6. Provozuji e-shop v ČR a prodávám zboží pouze koncovým zákazníkům v ČR. Zboží je odesíláno ze skladu umístěného v ČR nebo v Německu. Mohu také zvláštní režim One Stop Shop režim EU využít?

Obecně je One Stop Shop určen zejména pro odvod DPH u přeshraničních plnění, kdy vzniká dodavateli povinnost přiznat DPH v členském státě, ve kterém není usazen, například při prodeji zboží přepraveného ze skladu v ČR zákazníkům v Německu nebo při prodeji zboží odeslaného ze skladu v Německu zákazníkovi do ČR. One Stop Shop není možné použít na prodej zboží odeslaného ze skladu v ČR zákazníkovi v ČR, s výjimkou určitých případů prodejů zboží prostřednictvím provozovatele elektronického rozhraní (digitální platformy), který usnadňuje dodání zboží skutečným dodavatelům (tj. nedodává vlastní zboží, ale zboží třetích stran viz otázka č. 10).

7. Pokud se rozhodnu pro registraci do zvláštního režimu One Stop Shop, mohu i nadále některá plnění vykazovat v daňovém přiznání v jiném členském státě a jiná v One Stop Shop?

Rozhodne-li se daňový subjekt pro registraci do zvláštního režimu One Stop Shop, je povinen přiznat a odvést DPH z veškerých vybraných plnění (viz otázka č. II. 3 – co jsou vybraná plnění) pouze přes One Stop Shop. Ostatní plnění, která se nevykazují v rámci One Stop Shop, se uvádí stále v daňovém přiznání jednotlivých členských států

Příklad: Český e-shop prodává zákazníkům v EU zboží na dálku, které zasílá z ČR, ale také ze Slovenska. Pro odvod DPH z prodeje zboží odeslaného z ČR zákazníkům v jiném členském státě EU může využít zvláštní režim OSS, ale zboží odeslané z ČR zákazníkům v ČR uvede v běžném daňovém přiznání podávaném v ČR. Pro odvod DPH z prodeje zboží odeslaného ze Slovenska zákazníkům v jiných členských státech také může použít zvláštní režim OSS, ale zboží odeslané ze Slovenska zákazníkům na Slovensku musí vykázat v běžném daňovém přiznání podávaném na Slovensku.

8. Co získám, pokud se registruji do One Stop Shop?

Hlavní výhodou je, že se nebudete muset při uskutečnění vybraných plnění (viz otázka č. 3 „co jsou vybraná plnění“) registrovat k DPH v každém členském státě, kde by vám vznikla povinnost odvést DPH, a tím povinnost registrace. Registrujete se jen ve státě, kde máte sídlo, podáváte jen jedno daňové přiznání a platíte jen jednu souhrnnou částku DPH; údaje z

Nahrávám...
Nahrávám...