dnes je 6.6.2024

Input:

Co si myslí řemeslníci o další vlně EET?

30.8.2019, Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Doba čtení: 4 minuty

Dosud největší průzkum mezi řemeslníky uskutečnila společnost NejŘemeslníci. Přimět tuto stále více pracovně vytíženou skupinu k odpovědím nebylo nic jednoduchého. Ale podařilo se to. Veškeré otázky se točily kolem rozšíření elektronické evidence tržeb.

Nově se EET bude týkat téměř všech podnikatelů a živnostníků. V anketě bylo osloveno přes 30 000 respondentů a v drtivé většině (94 %) odpovídali řemeslníci.

EET v číslech podle Ministerstva financí:
– Přes 1 160 113 kontrol provedla Finanční a celní správa od zavedení v prosinci 2016.
– Přes 128,3 miliónu korun se vybralo na pokutách, kterých bylo uděleno 12 950.
– 400 tisíc korun byla nejvyšší uložená pokuta, nejmenší byla 100 korun.
– 20,2 miliardy korun se celkem vybralo díky EET za období 2017 až 2018.
– 18 miliard má podle odhadů dělat ročně přínos EET, až naběhne od jara 2020 i čtvrtá vlna, týkající se živnostníků, ale i lékařů či advokátů.

Legislativní tanečky
„Neberme v potaz, že se tato vláda otřásá v základech a vlastně stále není zcela jasno, jak to nakonec s rozšiřováním EET dopadne, ale držme se osvědčené zásady: Očekávej to nejlepší, ale připravuj se na to nejhorší. A to nejhorší již prošlo parlamentem a míří do senátu. Ten EET s největší pravděpodobností vrátí do parlamentu, který je za současného rozložení sil schopen senátorské veto přehlasovat. Proto nás velice zajímaly názory samotných řemeslníků a hned v první otázce jsme si ověřili, že 91 procent respondentů tento legislativní proces bedlivě sleduje,“ říká Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu Nejřemeslníci.cz.

Z čeho jde největší hrůza
Respektive, čeho se řemeslníci nejvíce obávají v souvislosti s rozšiřováním elektronické evidence tržeb? „Musím konstatovat, že právě při této otázce se ve svých odpovědích většina respondentů nejvíce rozohnila. Největší obavy jsou z růstu byrokracie, nárůstu administrativy, časové zátěže, ze šikanózních kontrol a výdajů na SW i HW. Někteří řemeslníci dokonce tvrdí, že raději přestanou podnikat. Zaujaly i takové odpovědi, kdy řemeslníkům vadí, že jsou a priory považováni za zloděje. Jejich obavy jsou i technického rázu, protože bydlí v oblasti, kde je špatné připojení k internetu,“ upřesňuje Tomáš Čech, marketingový ředitel portálu Nejřemeslníci.cz.

Boj o čas a peníze
Lidí, kteří podnikají jako fyzická osoba, rok od roku přibývá. V prosinci 2015 (tedy rok před zavedením EET) jich evidovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu 2 400 945. Na konci roku 2018 jich už bylo 2 505 551. Nárůst tedy dělá přes 105 tisíc.

Řemeslník pracuje proto, aby si vydělal. A vydělává pouze tím, že pracuje na zakázkách od svých zákazníků. Finanční úřad není jeho zákazníkem, a přesto jej měsíčně stojí mnoho neproduktivních hodin. Z ankety vyplynulo, že měsíčně pro FÚ

Nahrávám...
Nahrávám...