dnes je 3.7.2025

Input:

Změny v pravidlech pracovnělékařských prohlídek po flexinovele zákoníku práce

3.7.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2025.14.01
Změny v pravidlech pracovnělékařských prohlídek po flexinovele zákoníku práce

JUDr. Jaroslav Stránský, Ph.D.

K novele zákoníku práce, která vstoupila v účinnost 1. 6. 2025, byly poslaneckým pozměňovacím návrhem přidány i změny v zákoně č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, v platném znění (dále jen "ZSZS"). Podívejme se na ně.

Nejpodstatnější změna spočívá v částečném uvolnění povinnosti zaměstnavatele zajišťovat před vznikem pracovního poměru vstupní prohlídku. K potvrzení přísného přístupu naopak došlo ve vztahu k prohlídkám před vznikem pracovněprávních vztahů mladistvých zaměstnanců.

ANTIBYROKRATICKÝ BALÍČEK – ROZVOLŇOVÁNÍ PROHLÍDEK

Vláda se již před časem zavázala k přijetí několika opatření, jež měla ve svém souhrnu přispět ke snížení administrativní zátěže podnikatelů. Figurovala zde i úleva od pracovnělékařských prohlídek u zaměstnanců vykonávajících nerizikové práce.

Už s účinností k 1. 1. 2023 došlo novelou vyhlášky č. 79/2013 Sb. k rozvolnění povinnosti zaměstnavatele vysílat zaměstnance za trvání pracovního poměru na periodické prohlídky. Tyto prohlídky jsou od té doby povinné jen u zaměstnanců vykonávajících práci zařazenou do kategorie druhé rizikové, třetí nebo čtvrté, případně práce, s nimiž je spojené profesní riziko nebo prohlídky vyžaduje jiný právní předpis.

V souvislosti s přijetím této novelizace prováděcí vyhlášky se rovnou uvažovalo i o uvolnění úpravy vstupní prohlídky. Na rozdíl od periodické prohlídky ovšem těžiště úpravy vstupní prohlídky leží v zákoně o specifických zdravotních službách. Za účelem zmírnění pravidel provádění vstupní prohlídky bylo nutné novelizovat zákon. Připravená přímá novela tohoto zákona už v nynějším volebním období nestihne být schválena. Proto byly změny ve vstupních prohlídkách z novely zákona o specifických zdravotních službách vyňaty a pozměňovacím návrhem přidány k novele zákoníku práce.

POVINNOST ZAJISTIT VSTUPNÍ PROHLÍDKU

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyslat uchazeče o zaměstnání na vstupní prohlídku v případech stanovených jiným předpisem, tedy zákonem o specifických zdravotních službách. Speciální a přísnější pravidla ohledně vstupní prohlídky stanoví přímo zákoník práce ve vztahu k mladistvým zaměstnancům.

Před novelou platilo, že musela být vstupní prohlídka provedena vždy před vznikem pracovního poměru. Až na drobné výjimky, jako například opakovaný nástup téhož zaměstnance k výkonu totožné práce, měl zaměstnavatel zajistit, aby měl u každého zaměstnance v pracovním poměru k dispozici lékařský posudek o jeho zdravotní způsobilosti k výkonu práce. Volnější pravidlo platilo pro zaměstnance pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, u nich se vyžadovala vstupní prohlídka jen v případě, že byli přijímáni k výkonu rizikových prací.

Nyní musí být na vstupní prohlídku povinně vysláni uchazeči o práci, která je zařazena do kategorie druhé, druhé rizikové, třetí nebo čtvrté podle zákona o ochraně veřejného zdraví nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny vyhláškou č. 79/2013 Sb., nebo jinými právními předpisy.

Důležitá změna nastala v tom, že toto pravidlo se jednotně vztahuje jak na pracovní poměr, tak i na vztahy založené dohodami. U pracovního poměru došlo ke zmírnění dosud nekompromisní povinnosti provést prohlídku. Uchazeči o práci zařazené do první kategorie, s jejímž výkonem nejsou spojena profesní rizika nebo jiné podmínky zdravotní způsobilosti, mohou založit pracovní poměr i bez prohlídky. U dohod jsme naopak zaznamenali zpřísnění, a to ve vztahu k pracím zařazeným do kategorie druhá neriziková. Dosud dohodáři při výkonu prací zařazených do této kategorie na vstupní prohlídky nemuseli, ale nově je zde prohlídka povinná.

Upozornění

Možnost přijmout nového zaměstnance bez vstupní prohlídky se bude nejčastěji týkat prací administrativního charakteru. Jinde totiž obvykle jsou dány podmínky, pro které je práce zařazena do 2. nebo vyšší kategorie, případně jsou s praxí spojena profesní rizika. V takových případech zůstává vstupní prohlídka povinná. Záleží na výsledku kategorizace a hodnocení pracovních podmínek na každém konkrétním pracovišti.

PROFESNÍ RIZIKA

Vstupní prohlídky zůstávají nadále povinné i v případech, že práce, k níž má uchazeč nastoupit, spadá do první kategorie, ovšem její součásti je profesní riziko. Seznam profesních rizik obsahuje část II. v příloze k vyhlášce č. 79/2013 Sb. Figuruje zde například práce ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociálních služeb a práce v dalších zařízeních obdobného charakteru, jejíž součástí je obvyklý přímý kontakt s klienty nebo pacienty. Profesním rizikem je i obsluha vysokozdvižných vozíků nebo práce ve výškách.

Po novele vyhlášky provedené už v roce 2023 už mezi profesní rizika nepatří tzv. referentské řízení motorových vozidel. Jestliže se tedy uchazeč hlásí k výkonu práce administrativního charakteru, která patří do 1. kategorie, nemusí u něj nutně být provedena vstupní prohlídka, i když od něj bude zaměstnavatel vyžadovat, aby na pracovních cestách řídil služební motorové vozidlo.

PROHLÍDKA NA ŽÁDOST

I když není vstupní prohlídka u některých zaměstnanců povinná, má zaměstnavatel právo ji vyžadovat. Zákon ponechává rozhodnutí na něm. Řada zaměstnavatelů zřejmě bude, i na základě konzultace se svými odborně způsobilými osobami v oblasti BOZP, dále vyžadovat vstupní prohlídky u všech zaměstnanců.

Uchazeč o zaměstnání, který byl vyslán na vstupní prohlídku, je povinen ji absolvovat, i

Nahrávám...
Nahrávám...