Bezpečnost našich dat by měla být jednou z hlavních priorit, na kterou bychom měli při naší práci na PC dbát.
Z velké části můžeme přispět k zabezpečení dat svým počínáním, například tím, že budeme udržovat náš operační systém aktualizovaný, budeme navštěvovat bezpečné internetové stránky, budeme mít zapnutý firewall, nebudeme zveřejňovat naše e-mailové adresy, kde nás napadne, ale to samozřejmě nestačí. Programů, které mají jediné poslání, a sice napadat cizí počítače je celá řada a pokud se před nimi nebudeme dostatečně bránit, dlouho naše data v bezpečí nezůstanou.

Obrázek 1 - Antivirový program ESET
A zde se nabízí otázka – jaký antivirový program je ten pravý? Který má data dokáže nejlépe ochránit? A zároveň zbytečně nebude blokovat mou práci? Jaké druhy hrozeb vlastně existují a proč? Na tyto a podobné otázky se pokusím najít odpověď v dnešním článku.
NahoruK čemu slouží škodlivý software a jaké jsou jeho druhy
Škodlivý SW může sledovat několik záměrů. Buď může jít o „vira vtipálka“ jehož cílem budou naše nervy, takový virus nám třeba umaže nějaká data, otočí nám monitor vzhůru nohama, změní nastavení některých programů atd. Takový virus je sice nepříjemný, ale existují mnohem horší varianty, jejichž cílem je sledovat naše počínání na PC a odesílat tyto údaje na jiný počítač. Tímto způsobem se například útočník může dovědět naše hesla, kódy a další citlivé údaje. Nebo také jen tyto informace mohou být zneužity k podstrčení různých informací, za účelem např. marketingových tahů.
Škodlivý SW tedy rozdělujeme na:
Získává informace a odesílá je na jiný PC.
Tímto pojmem se označuje kód, který sám sebe replikuje a vkládá do jiných programů. V okamžiku, kdy je infikovaný program spuštěn, dojde také k aktivaci viru. Poškozuje naše data.
S příchodem editorů, které v sobě uměly spouštět uživatelem specifikovaný kód (tzv. makra), vznikl nový druh viru. Poškozuje data, nebo provádí „špionážní činnost“.
Je počítačový program, který je schopen automatického rozesílání kopií sebe sama na jiné počítače. Poté, co infikuje systém, převezme kontrolu nad prostředky zodpovědnými za síťovou komunikaci a využívá je ke svému vlastnímu šíření. Od viru jej odlišuje neschopnost vkládat se do jiných programů.
V tomto významu bychom slovo hoax mohli přeložit jako podvodný poplach. Nejedná se tedy o program, ovšem jeho důsledky mohou být stejně nepříjemné. Objevily se například dopisy vyzývající uživatele ke smazání souboru, v němž je prý uložen červ - ve skutečnosti se však jednalo o soubor životně důležitý pro chod operačního systému.
Druhů škodlivého SW samozřejmě existuje ještě více,…