dnes je 14.5.2024

Input:

Zaměstnavatelé, zaměstnanci a oznamovací povinnost ve zdravotním pojištění

26.7.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

2023.16.03
Zaměstnavatelé, zaměstnanci a oznamovací povinnost ve zdravotním pojištění

Ing. Antonín Daněk

Oznamování příslušných skutečností je řešeno v ustanovení § 10 zákona č. 48/1997 Sb., zákona o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZVZP"). Zákon ukládá povinnosti:

  1. zaměstnavatelům, kteří oznamují zejména nástup zaměstnance do zaměstnání a jeho ukončení, vznik nebo zánik nároku na zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát a změnu zdravotní pojišťovny zaměstnancem,
  2. zaměstnancům, oznamujícím příslušnou skutečnost zdravotní pojišťovně tehdy, pokud zjistí, že ji zaměstnavatel zdravotní pojišťovně nepostoupil, ačkoliv mu ji zaměstnanec řádně oznámil, nebo za situace, kdy tuto informaci svému zaměstnavateli vůbec nesdělil,
  3. pojištěncům, kteří oznamují zejména:
  • narození dítěte (u té zdravotní pojišťovny, u které je v den narození pojištěna jeho matka. Není-li matka dítěte zdravotně pojištěna podle zákona č. 48/1997 Sb., oznámí zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník dítěte jeho narození zdravotní pojišťovně, u které je pojištěn otec dítěte v den jeho narození.),

  • zahájení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti,

  • registraci v kategorii osoba bez zdanitelných příjmů,

  • vznik nebo zánik nároku na zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát v situaci, kdy nejsou zaměstnanci.

Správný způsob přihlašování a odhlašování zaměstnanců včetně nutnosti dodržet zákonnou osmidenní lhůtu pro plnění oznamovací povinnosti představuje jednu z nejdůležitějších činností zaměstnavatele ve zdravotním pojištění. Není-li zaměstnavatel při plnění svých povinností důsledný, může mu zdravotní pojišťovna uložit pokutu až 200 000 Kč. Nepřihlášením zaměstnané osoby, za kterou platí pojistné stát (je-li zaměstnavateli tato skutečnost známa), přichází zdravotní pojišťovna o pravidelnou měsíční platbu pojistného za každého takového pojištěnce. A pokud zaměstnavatel osobu jako zaměstnance nepřihlásí vůbec, může způsobit zbytečný problém i samotnému zaměstnanci, který tak nemusí mít ve zdravotním pojištění řešen svůj pojistný vztah, což zdravotní pojišťovna časem v rámci výkonu své kontrolní činnosti snadno zjistí.

Ke splnění oznamovací povinnosti používají zaměstnavatelé formulář "Hromadné oznámení zaměstnavatele" včetně Poučení, ve kterém jsou blíže rozvedeny funkce jednotlivých písmenných kódů. Plnění oznamovací povinnosti již (od 1. 1. 2008) není vázáno na účast zaměstnance na nemocenském pojištění, ale zdravotní pojištění má svoji speciální právní úpravu, zakotvenou v ustanovení § 8 odst. 2 ZVZP.

Z obecného pohledu lze konstatovat, že u pracovního poměru (včetně pracovního poměru sjednaného podle cizích právních předpisů) se za den nástupu zaměstnance do zaměstnání považuje den, ve kterém zaměstnanec nastoupil do práce, a za den ukončení zaměstnání se považuje den skončení pracovního poměru.

OZNAMOVÁNÍ KATEGORIE OSOB, ZA KTERÉ JE PLÁTCEM POJISTNÉHO STÁT

Osoby, za které je ve zdravotním pojištění plátcem pojistného stát, představují více než polovinu populace České republiky. Z této skutečnosti lze vyvozovat, že právní úprava, řešící ve zdravotním pojištění tuto skupinu pojištěnců, se dotýká širokého okruhu obyvatel, proto je zapotřebí věnovat dané problematice těmito osobami (resp. jejich zaměstnavateli) patřičnou pozornost. Z hlediska placení pojistného a plnění ostatních zákonných povinností je totiž rozhodující, zda jsou tyto osoby zaměstnány či nikoliv.

Pokud jsou pojištěnci, za které platí pojistné stát, zaměstnáni, plní veškeré povinnosti vůči zdravotní pojišťovně zaměstnavatel. Příslušné skutečnosti však musí zaměstnanec zaměstnavateli sdělit. V opačném případě se takové osoby musí o povinné náležitosti postarat samy, kdy sdělují zdravotní pojišťovně v zákonné osmidenní lhůtě například přiznání nebo odejmutí důchodu, nástup na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, zahájení nebo ukončení studia apod. Doplňuji, že s účinností od 1. 4. 2012 je stát plátcem pojistného i za osoby (míněno muže) na rodičovské dovolené. A v případě jednoho dítěte mohou být na rodičovské dovolené současně oba rodiče, což návazně vychází z ustanovení § 196 ZP.

NÁSTUP DO ZAMĚSTNÁNÍ A "STÁTNÍ KATEGORIE"

Přijímá-li zaměstnavatel zaměstnance s nárokem na zařazení do "státní kategorie", oznamuje zdravotní pojišťovně nejen nástup zaměstnance do zaměstnání, ale i skutečnost, že za tohoto zaměstnance je současně plátcem pojistného i stát. Kupříkladu se jedná o nástup studenta během studia na brigádu v období prázdnin (kódy "P a "G"), nebo zaměstnávání poživatele důchodu (kódy "P" a "D"), případně ženy na rodičovské dovolené nebo jako příjemce rodičovského příspěvku (kódy "P" a "M"). K nástupu zaměstnance vedeného u úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání použije zaměstnavatel současně kódy "P" a "I". Jestliže zaměstnanec skončí zaměstnání a zároveň je vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání, použije zaměstnavatel k příslušnému datu kódy "O" a "J".

Pokud žena nastupuje na mateřskou dovolenou a zároveň končí pracovní poměr, použijí se současně kódy "M" a "O". V případě pokračování pracovního poměru oznámí zaměstnavatel pouze nástup na mateřskou dovolenou kódem "M“.

Je-li zaměstnanci přiznán důchod a současně rozváže pracovní poměr, použije zaměstnavatel k oznámení ukončení zaměstnání kód "O“ a na dalším řádku oznámí kódem "D“ začátek povinnosti státu platit pojistné.

DŮCHODCI ZE SLOVENSKA

Zvláštní postavení mají v českém systému veřejného zdravotního pojištění někteří slovenští důchodci. Poživatel slovenského důchodu, kterému byl přiznán důchod a u kterého byl důchod vypočten s přihlédnutím k době zaměstnání před 1. 1. 1993 u zaměstnavatele se sídlem nebo trvalým pobytem na území společného státu, je také v českém veřejném zdravotním pojištění považován za osobu hrazenou státem. To však platí až v případě, že se z titulu zaměstnání stane pojištěncem účastným českého systému veřejného zdravotního pojištění. Při nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání použije zaměstnavatel na Hromadném oznámení zaměstnavatele kódy "P" a "D", při ukončení zaměstnání takové osoby pak kódy "O" a "H".

Poznámka: Pokud končí zaměstnání poživatel důchodu z českého systému důchodového zabezpečení, oznamuje zaměstnavatel pouze ukončení zaměstnání.

PÉČE O DÍTĚ

V případě, že žena ukončí mateřskou dovolenou, rodičovskou dovolenou nebo pobírání rodičovského příspěvku a zůstane nadále zaměstnancem, oznámí zaměstnavatel pouze kódem "U“ ukončení povinnosti státu platit pojistné, neboť žena byla kódem "P" přihlášena již dříve.

Jestliže na mateřskou dovolenou (pobírání peněžité pomoci v mateřství) bezprostředně navazuje výplata rodičovského příspěvku nebo rodičovská dovolená, nemusí zaměstnavatel v této souvislosti oznámení provádět. Oznámí kódem "U“ až ukončení buď pobírání rodičovského příspěvku, nebo ukončení rodičovské dovolené podle toho, která kategorie končí později, neboť v obou případech je za osobu plátcem pojistného stát.

BRIGÁDNICKÁ ČINNOST STUDENTŮ

Pokud student například končí brigádu (anebo i zaměstnání) a nadále pokračuje ve studiu, oznámí zaměstnavatel zdravotní pojišťovně ukončení pracovního poměru kódem "O". V těchto

Nahrávám...
Nahrávám...