dnes je 28.4.2024

Input:

Vzor s výkladem - Vnitřní předpis zaměstnavatele, jímž se upravuje poskytování zaměstnaneckých výhod ve společnosti

1.11.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

5.12.9
Vzor s výkladem – Vnitřní předpis zaměstnavatele, jímž se upravuje poskytování zaměstnaneckých výhod ve společnosti

JUDr. Vladimíra Knoblochová

VNITŘNÍ PŘEDPIS ZAMĚSTNAVATELE, JÍMŽ SE UPRAVUJE POSKYTOVÁNÍ ZAMĚSTNANECKÝCH VÝHOD VE SPOLEČNOSTI

Tento vnitřní předpis upravuje podmínky poskytování zaměstnaneckých výhod v obchodní společnosti Alfa, a. s., IČO 12345658, se sídlem Nedbalova 1856, Praha 5, PSČ 155 00, zapsané v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 1254 (dále jen "zaměstnavatel").

Tento vnitřní předpis je vydáván na základě zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jako "zákoník práce").

Článek I

Působnost vnitřního předpisu

1.1 Tento vnitřní předpis upravuje podmínky poskytování následujících zaměstnaneckých výhod ze strany zaměstnavatele:

−poskytování příspěvku na stravování zaměstnanců,

−poskytování příspěvku na penzijní připojištění,

−poskytování příspěvku na soukromé životní pojištění.

Článek II

Okruh působnosti

2.1 Právo na poskytování zaměstnaneckých výhod uvedených v tomto vnitřním předpise mají zaměstnanci, kteří jsou v pracovním poměru se zaměstnavatelem uzavřeném na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou a mají pracovní úvazek alespoň 0,5.

2.2 Právo na poskytování zaměstnaneckých výhod podle tohoto vnitřního předpisu náleží zaměstnancům zaměstnavatele, jak jsou vymezeni v bodě 2.1 tohoto vnitřního předpisu (dále jen "zaměstnanci"), od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jim skončila zkušební doba, byla-li sjednána. Nebyla-li sjednána se zaměstnanci zkušební doba, náleží jim právo na poskytování zaměstnaneckých výhod od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jim vznikl pracovní poměr. V případech, kdy je poskytování zaměstnaneckých výhod podmíněno vyplněním písemné žádosti, vzniká právo na poskytování zaměstnaneckých výhod od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla žádost příslušným zaměstnancem vyplněna a doručena zaměstnavateli.

Článek III

3.1 Zaměstnavatel se poskytne zaměstnancům, kteří odpracovali alespoň 3 hodiny v pracovní směně, příspěvek na poukázku na stravování v hodnotě 100 Kč. Příspěvek je dobrovolný a bude poskytován jen těm zaměstnancům, kteří o něj projeví zájem formou vyplnění písemné žádosti a jejím doručením zaměstnavateli, přičemž žádost musí být vyplněna podle vzoru obsaženého v příloze č. 1 tohoto vnitřního předpisu. Výše příspěvku činí 55 % hodnoty stravovací poukázky.

3.2 Zaměstnavatel zajistí pro zaměstnance, kterému vznikne právo na příspěvek na stravování zaměstnanců, vydání tzv. Multi Pass Card, na kterou mu bude jednou měsíčně, a to zpětně podle počtu odpracovaných dnů, v nichž mu vznikl nárok na příspěvek na stravování, načtena vždy příslušná výše příspěvku na poukázku na stravování. Přehled partnerské sítě, v jejímž rámci je možné platit kartou Multi Pass Card, je uveden na http://cz.benefity.sodexo.com/benefity/multi-pass-card. Čerpání příspěvku probíhá bezhotovostní platbou prostřednictvím vydané Multi Pass Card. V případě ztráty či odcizení karty Multi Pass Card hradí náklady na vydání nové karty zaměstnanec.

3.3 Právo na příspěvek na stravování nevzniká:

−při nepřítomnosti zaměstnance v práci z jakéhokoliv důvodu,

−v případě konání pracovní cesty zaměstnancem v příslušném dni, a to bez ohledu na dobu trvání pracovní cesty (tj. i v případě, kdyby pracovní cesta trvala v daném dni jednu minutu),

−byl-li poskytnut příspěvek na stravování z dalšího pracovního poměru u zaměstnavatele.

Článek IV

Pravidla pro poskytování příspěvků na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření

4.1 Zaměstnavatel poskytne zaměstnancům, kteří uzavřeli s penzijní společností smlouvu o penzijním připojištění nebo o doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem, příspěvek na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Příspěvek se poskytuje ve výši, která činí 3 % z vyměřovacího základu zaměstnance za daný měsíc pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, minimálně však 800 Kč měsíčně a maximálně 1 600 Kč měsíčně, s výjimkami uvedenými níže v tomto článku (dále jako "příspěvek na penzijní připojištění").

4.2 Příspěvek na penzijní připojištění je dobrovolný a bude poskytován jen těm zaměstnancům, kteří o něj projeví zájem formou vyplnění písemné žádosti a jejím doručením zaměstnavateli, přičemž žádost musí být vyplněna podle vzoru obsaženého v příloze č. 2 tohoto vnitřního předpisu.

4.3 Zaměstnavatel poskytne příspěvek na penzijní připojištění jen těm zaměstnancům, jejichž příspěvek penzijní společnosti byl sjednán ve výši alespoň 100 Kč za kalendářní měsíc.

4.4 Zaměstnavatel neposkytne zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění:

−po dobu, po kterou se zaměstnanec dohodl s penzijní společností na přerušení penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření,

−po dobu, po kterou se zaměstnanec dohodl s penzijní společností na odložení placení příspěvku,

−v kalendářním měsíci, ve kterém měl daný zaměstnanec neomluvenou absenci,

−v kalendářním měsíci, ve kterém zaměstnanec čerpal mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.

4.5 Nárok na příspěvek na penzijní připojištění zaniká:

−na základě rozhodnutí představenstva zaměstnavatele ukončit poskytování příspěvku na penzijní připojištění svým zaměstnancům,

−ukončením pracovního poměru zaměstnance se zaměstnavatelem z jakéhokoliv důvodu,

−v případě, kdy zaměstnanec požádal penzijní společnost o výplatu důchodu, jednorázového vyrovnání či odbytného ze svého individuálního účtu.

4.6 Zaměstnanec zaměstnavatele je v souvislosti s poskytováním příspěvku na penzijní připojištění povinen:

−předložit zaměstnavateli platnou smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření včetně všech dodatků uzavřených mezi zaměstnancem a penzijní společností,

−písemně sdělit zaměstnavateli, a to bez zbytečného odkladu, přerušení penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, odložení placení příspěvku penzijní společnosti a skutečnost, že požádal penzijní společnost o výplatu důchodu, jednorázového vyrovnání či odbytného ze svého individuálního účtu. Pokud tak neučiní, uhradí zaměstnavateli v plném rozsahu vyplacený příspěvek na penzijní připojištění za příslušné období, případně i vzniklou ztrátu,

−oznámit zaměstnavateli změnu při přestupu k jiné penzijní společnosti nebo ukončení smlouvy se stávající penzijní společností, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce, ve kterém ke změně nebo ukončení smlouvy došlo.

4.7 Zaměstnavatel poukazuje příspěvek na penzijní připojištění přímo penzijní společnosti, a to na číslo účtu penzijní společnosti, který zaměstnanec zaměstnavateli sdělí. Zaměstnavatel poukazuje příspěvek na penzijní připojištění za zaměstnance penzijní společnosti vždy do 15. dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanci vznikl nárok na příspěvek na penzijní připojištění.

4.8 Zaměstnancům, kteří v průběhu svého pracovního poměru u zaměstnavatele smlouvu o penzijním připojištění nebo o doplňkovém penzijním spoření se státním

Nahrávám...
Nahrávám...