dnes je 7.7.2025

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele o zvýšení odstupného dle § 305 a 67 ZPr (březen 2012)

1.10.2009, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

5.12.8
Vnitřní předpis zaměstnavatele o zvýšení odstupného dle § 305 a 67 ZPr (březen 2012)

Vnitřní předpis zaměstnavatele o zvýšení odstupného dle § 305 a 67 ZPr

 

 

VNITŘNÍ PŘEDPIS

 

vydaný v souladu s § 305 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění (dále jen zákoník práce, ZPr) společností ABCD s. r. o., IČ: 123 45 678, se sídlem Lovosická 12, Praha 6, PSČ: 160 00, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze v oddílu C, vložka 12345 (dále jen zaměstnavatel).

 

I. Účel vnitřního předpisu

 

Tento vnitřní předpis upravuje výši odstupného poskytovaného zaměstnancům v pracovněprávních vztazích se zaměstnavatelem.

 

II. Rozsah působnosti

 

1. Tento vnitřní předpis je závazný pro všechny zaměstnance zaměstnavatele, včetně vedoucích zaměstnanců, jakož i pro zaměstnavatele samotného.

 

2. Tento vnitřní předpis je pro každého zaměstnance veřejně přístupný na personálním oddělení zaměstnavatele. Tento vnitřní předpis je rovněž umístěn na intranetu zaměstnavatele ve složce „Vnitřní předpisy zaměstnavatele".

 

III. Zvýšení odstupného

 

Varianta A. - výše odstupného bez dalších stanovených podmínek

1. V případě, že je se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a), b) nebo c) ZPr nebo dohodou z týchž důvodů, zvyšuje se odstupné stanovené v § 67 odst. 1 ZPr o .................. (uvést násobek průměrného měsíčního výdělku) průměrného měsíčního výdělku. Odstupné spolu s nárokem stanoveným v § 67 odst. 1 ZPr tak činí v celkové výši

- .................... průměrného výdělku zaměstnance, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

- .................... průměrného výdělku zaměstnance, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

- .................... průměrného výdělku zaměstnance, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.

 

2. Zaměstnanci, u nějž dojde k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu uvedeného v § 52 písm. d) ZPr nebo dohodou z téhož důvodu, se odstupné dle § 67 odst. 1 ZPr zvyšuje o ............... (uvést násobek průměrného měsíčního výdělku) průměrného měsíčního výdělku. Odstupné spolu s nárokem stanoveným v § 67 odst. 1 ZPr činí v celkové výši ............... násobek průměrného měsíčního výdělku zaměstnance.

 

Varianta B. - výše odstupného stanoveného v závislosti na splnění dalších podmínek

1. Zaměstnancům, kteří ke dni skončení pracovního poměru dovršili u zaměstnavatele méně než 3 roky trvání pracovního poměru a u nichž zároveň dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a), b), c) nebo d) ZPr , náleží odstupné v zákonem stanovené výši.

 

2. Zaměstnancům, kteří ke dni skončení pracovního poměru dovršili u zaměstnavatele více než 3 roky a méně než 5 let trvání pracovního poměru a u nichž zároveň dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a), b), c) nebo d) ZPr , se odstupné dle § 67 odst. 1 ZPr zvyšuje o ................ (uvést násobek průměrného měsíčního výdělku) průměrného měsíčního výdělku.

 

3. Zaměstnancům, kteří ke dni skončení pracovního poměru dovršili u zaměstnavatele více než 5 let trvání pracovního poměru a u nichž zároveň dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a), b), c) nebo d) ZPr , se odstupné dle § 67 odst. 1 ZPr zvy šuje o .................. (uvést násobek průměrného měsíčního výdělku) průměrného měsíčního výdělku.

 

IV. Případy, kdy se odstupné nezvyšuje

 

Pokud byl se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr z důvodu, že nesmí podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367 odst. 1 ZPr , odstupné podle § 67 odst. 1 věty druhé ZPr mu nepřísluší.

 

V. Výplata odstupného

 

Odstupné vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu platu, pokud se nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

 

VI. Závěrečná ustanovení

 

1. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ................... (např. 1. 1. 2012) a je vydán na dobu určitou do ................... (např. 31. 12. 2012).

 

2. V případě, že dojde ke změnám v právní úpravě, které

Nahrávám...
Nahrávám...