dnes je 4.7.2025

Input:

§ 139 ZP Mzda nebo plat při výkonu jiné práce

4.7.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.6.139
§ 139 ZP Mzda nebo plat při výkonu jiné práce

JUDr. Petr Bukovjan

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 41 – převedení na jinou práci

    • § 207 – prostoj a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy

    • § 347 odst. 1 – definice ohrožení nemocí z povolání

    • § 351 a násl. – průměrný výdělek

Komentovaná právní úprava reaguje na situace, kdy je zaměstnanec z vyjmenovaných důvodů převeden zaměstnavatelem na jinou vhodnou práci, s níž je spojeno poskytování nižší mzdy nebo platu, ale s ohledem na povahu tohoto důvodu (např. dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti k práci v důsledku ohrožení nemocí z povolání nebo ochrana před infekčním onemocněním) by nebylo spravedlivé, aby na tom byl zaměstnanec tratný.

Doplatek odpovídá rozdílu mezi mzdou nebo platem za výkon práce, na kterou byl zaměstnanec převeden, a průměrným výdělkem, kterého dosahoval při výkonu dosavadní práce před převedením. Tento doplatek představuje (obdobně jako třeba doplatek do minimální mzdy nebo do nejnižší úrovně zaručeného platu) složku mzdy nebo platu, s níž musí zaměstnavatel kalkulovat při zjištění průměrného výdělku pro pozdější plnění na něho navázaná (např. pro účely náhrady mzdy nebo platu za dobu čerpání dovolené).

Rozdíly ve srovnání s původní úpravou

Od 1. 6. 2025

Vzhledem k tomu, že v § 41 odst. 1 ZP pro účely převedení zaměstnance na jinou vhodnou práci byly do jednoho písmene sloučeny dva důvody uvedené doposud v písmenech a) a b), musel na to zákonodárce legislativně-technicky reagovat též v § 139 odst. 1 písm. a) ZP. O žádnou věcnou změnu nejde.

Upozornění na možné chyby

Žádný doplatek do průměrného výdělku nepřísluší zaměstnanci v jiných případech, než s nimiž počítá právní úprava obsažená v § 139 ZP (ledaže by se k němu zaměstnavatel ve mzdové sféře rozhodl dobrovolně). Tohoto peněžitého plnění se proto nemůže dovolávat např. zaměstnanec, který dle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí správního orgánu, jenž tento lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost z tzv. obecné příčiny, a do skončení pracovního poměru proto nekoná (a s ohledem na svůj nepříznivý zdravotní stav ani nemůže konat) sjednanou práci. Protože jde o překážku v práci na jeho straně, zaměstnavatel mu není povinen poskytovat náhradu mzdy nebo platu a zaměstnanci nevzniká logicky ani právo na jakýkoliv doplatek do průměrného výdělku.

Jedním

Nahrávám...
Nahrávám...