dnes je 26.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 423

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

1.2.5.4.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 423

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Dosavadní právní úprava

Dosavadní právní úprava obchodní firmy byla obsažena především v § 8 až § 12 ObchZ a některá další ustanovení o firmě bylo možné najít v ObchZ v právní úpravě jednotlivých obchodních společností. Tato zvláštní úprava tvorby firmy je nyní pro jednotlivé obchodní korporace obsažena v zákoně o obchodních korporacích.

Požadavky na tvorbu firmy lze ale nalézt i v jiných zákonech, které je třeba také při tvorbě firmy respektovat (např. zákon č. 189/2004 Sb., zákon č. 256/2004 Sb., zákon č. 21/1992 Sb. apod.). Tyto zákony upravující zpravidla činnost určitých finančních institucí, jako jsou banky, penzijní fondy, pojišťovny, investiční společnosti a fondy, kladou na tvorbu firmy zvláštní požadavky (např. vyžadují, aby ve firmě bylo uvedeno slovo "banka“, "investiční společnost“ apod. – a jiným podnikatelům použití těchto slov výslovně zakazují).

V praxi se často používá pojem firma jako něco, co obecně označuje společnost nebo podnikatele (tedy např. hovoříme o tom, že spolupracujeme s firmou, která se zabývá dovozem určitého zboží ze zahraničí, apod.). Je však třeba upozornit na to, že v právu znamená (obchodní) firma něco jiného; je to jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku. Pod obchodní firmou pak podnikatelé činí svá právní jednání.

Příklad


Společnost s ručením omezeným je zapsána do obchodního rejstříku pod názvem Alfa s.r.o. – tento název "Alfa s.r.o.“ je obchodní firmou.
Povinnost jednat pod obchodní firmou

V NOZ nově chybí v úpravě obchodní firmy ustanovení, které by přikazovalo podnikateli jednat pod svou firmou (zásada firemní povinnosti). Pro osoby, které nemají obchodní firmu, přitom tento příkaz obsahuje § 422, podle něhož podnikatel, který nemá obchodní firmu, právně jedná při svém podnikání pod vlastním jménem; připojí-li k němu dodatky charakterizující blíže jeho osobu nebo obchodní závod, nesmí být klamavé. Považujeme toto za chybu zákonodárce a domníváme se, že i nadále musí platit, že podnikatel právně jedná pod svojí obchodní firmou. Máme za to, že tento nedostatek lze překlenout výkladem (např. mimo jiné i z dikce § 422 NOZ), byť by bylo vhodné, aby zásada firemní povinnosti byla upravena přímo v zákoně.

Osoba, která v obchodním rejstříku zapsána není, obchodní firmu nemá a příslušná ustanovení NOZ o obchodní firmě se na ni nevztahují.

Pouze jedna firma

Každý podnikatel může mít pouze jednu firmu. Ochranných známek, zvláštních označení či značek provozoven může mít podnikatel bezpočet, tyto však mohou sloužit pouze v souvislosti s reklamou, marketingem nebo nabídkou zboží a služeb. Obchodní firma je ale vždy pouze jedna a do obchodního rejstříku nelze zapsat více firem alternativně. Dříve rejstříkové soudy připouštěly zapisovat do obchodního rejstříku i zkratku obchodní firmy (např. často používají zkratku firmy banky, Komerční banka používá zkratku KB, Československá obchodní banka ČSOB). Podle rozhodnutí Krajského obchodního soudu v Ostravě publikovaného v Právních rozhledech č. 12/95 by zápis zkratky obchodní firmy do obchodního rejstříku vedl k pluralitě obchodních firem, k čemuž se přiklání i poslední rozhodovací praxe soudů. Společnosti tedy sice mohou používat zkratku své firmy, ale nemohou pod ní činit právní jednání.

Obchodní firma je věcí

Obchodní firma podle dosavadní právní úpravy nebyla považována za věc, ani nebyla předmětem vlastnictví, byť se náhled na tuto otázku postupem času vyvíjel. Podle úpravy v NOZ lze podle našeho názoru firmu považovat za věc [viz § 489 NOZ, podle kterého "Věc v právním smyslu (dále jen "věc“) je vše, co je rozdílné od osoby a slouží potřebě lidí“].

Důvodová zpráva k NOZ přitom rovněž firmu řadí mezi věci, a to věci nehmotné. Důvodová zpráva přitom uvádí: "Koncepčně dochází k významnému posunu, který je do značné míry již dnes předjímaný obchodní a podnikatelskou praxí. Právo k obchodní firmě se nechápe výlučně jako právo osobní, ale spíše jako právo majetkové; proto je firma víc uvolněna pro majetkové dispozice, ať již se uskuteční samostatně, nebo v rámci obchodního závodu, se kterým je spojena.“

Uvedení firmy na obchodních listinách

Podle ustanovení § 435 odst. 1 NOZ musí každý podnikatel uvádět na obchodních listinách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu své jméno a

Nahrávám...
Nahrávám...