č. 1935/2009 Sb. NSS, Daň z příjmů: k pojmu účetní jednotka
č. 1935/2009 Sb. NSS
Daň z příjmů: k pojmu účetní jednotka
k § 24 odst. 2 písm. zi) zákona č. 586/1992, o daních z příjmů, ve znění účinném pro zdaňovací období roku 2001
Při posuzování toho, co je účetní jednotkou, je nutné respektovat obsahově totožné či obdobné vymezení tohoto pojmu i podle cizího práva. Skutečnost, že se jedná o zahraniční subjekt, a pouze proto jej český zákon o účetnictví jako účetní jednotku nevymezuje, ještě sama o sobě neznamená, že se nejedná o účetní jednotku v obecně chápaném smyslu tohoto institutu.
(Podle rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 1. 8. 2008, čj. 7 Ca 87/2007-44)
Věc: Společnost s ručením omezeným Praha Plaza proti Finančnímu ředitelství pro hlavní město Prahu o daň z příjmů právnických osob.
Žalovaný dne 26. 1. 2007 zamítl odvolání žalobce proti dodatečnému výměru na zrušení daňové ztráty z příjmů právnických osob za zdaňovací období od 1.1. 2001 do 31.12. 2001.
Rozhodnutí napadl žalobce žalobou u Městského soudu v Praze. Uvedl, že od své mateřské společnosti se sídlem v Nizozemském království obdržel úvěry, z nichž platil úroky, což zachytil ve svém účetnictví. Zaúčtovaná částka úroků nebyla do 31. 12. 2001 uhrazena. Nesouhlasil s výkladem správce daně ohledně pojmu účetní jednotka, neboť je podle jeho názoru příliš zužující. Smyslem § 24 odst. 2 písm. zi) zákona o daních z příjmů, je omezit situaci, která vzniká z odlišností jednoduchého a podvojného účetnictví (závazek v podvojném účetnictví je nákladem již v okamžiku vzniku, v jednoduchém je úrok nákladem až jeho zaplacením). V takové situaci by mohlo docházet k tomu, že by byl uměle vytvářen daňový náklad, který by na straně příjemce úroku netvořil daňový výnos. V daném případě však k něčemu takovému nedošlo, neboť mateřská osoba je účetní jednotkou podle nizozemského práva a úrokový výnos zahrnuje do svého základu daně v období, ve kterém byl úrok zaúčtován. Žalobce nesouhlasil s tím, že účetní jednotka je vykládána toliko s ohledem na zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (dále jen zákon o účetnictví), k čemuž chybí i příslušné zákonné zmocnění. Účetní jednotkou tak podle názoru žalobce musí být vždy subjekt, který vede účetnictví (dříve nazývané podvojné účetnictví). Poukázal rovněž na skutečnost, že pojmy účetnictví a účetní jednotka mají svůj obecný význam, který přesahuje hranice České republiky. Dále nesouhlasil s vzájemným výkladem § 24 odst. 2 a odst. 1 zákona o daních z příjmů, jak ho provádí správce daně. Ze samotného faktu, že danou situaci nelze podřadit pod § 24 odst. 2 zákona o daních z příjmů, nelze dovozovat, že by se mělo jednat o položku daňově neuznatelnou. Pokud by zákonodárce chtěl daňovou uznatelnost nákladů omezit, učinil by tak v § 25 zákona o daních z příjmů. V této souvislosti poukázal i na názorovou rozpolcenost ministerstva financí či Komory daňových poradců. Rovněž poukázal na mezinárodní aspekty tohoto postupu a na uzavřenou Smlouvu o zamezení dvojího zdanění (vyhlášenou pod č. 138/1974 Sb.), a to její čl. 26 odst. 4. Diskriminaci v tomto případě shledává v tom, že daňová neuznatelnost úroků pramení pouze z toho, že věřitelem je nizozemská společnost. Pokud by jí byla osoba českého…