dnes je 8.5.2025

Input:

Účet 559 - Tvorba a zúčtování účetních opravných položek

6.5.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

8.3.2.6.7
Účet 559 – Tvorba a zúčtování účetních opravných položek

Ing. Blanka Jindrová

Účetní aspekty

Účetní jednotky by měly brát při účetní závěrce v úvahu všechna předvídatelná rizika a možné ztráty, které se týkají majetku a závazků a jsou jim známy do okamžiku sestavení účetní závěrky, jakož i všechna snížení hodnoty bez ohledu na to, zda je výsledkem hospodaření účetního období zisk nebo ztráta. Pokud jde o zisky, mohou být zahrnuty jen ty, které byly ke konci rozvahového dne skutečně dosaženy.

Kontrola opravných položek při inventarizaci

Tato účetní zásada souvisí i s tvorbou opravných položek k jednotlivým druhům majetku v případech snížení ocenění majetku v účetnictví prokázaném na základě inventarizace majetku. Při inventarizaci nezjišťují účetní jednotky jen skutečný stav majetku a závazků a jeho porovnání se stavem v účetnictví, ale současně posuzují, zda nejsou dány důvody pro účtování o opravných položkách, a ověřují výši a odůvodněnost již vytvořených opravných položek. Snížení ocenění majetku v účetnictví nesmí být trvalého charakteru nebo nesmí být vyjádřeno jiným způsobem, například reálnou hodnotou.

Tvorba opravných položek se účtuje na vrub nákladů a jejich snížení, rozpuštění, zrušení se účtuje ve prospěch nákladů. Opravné položky nesmí mít aktivní zůstatek a nelze je tvořit na zvýšení hodnoty majetku.

Dočasné snížení hodnoty

Majetek zůstává na účtu v původním ocenění, vytvořená účetní opravná položka snižuje účetní zisk (zvyšuje ztrátu) a upravuje ocenění v rozvaze. Účetní opravná položka se sníží, popřípadě zruší vyúčtováním ve prospěch nákladů, pokud inventarizace v následujícím období neprokáže opodstatněnost její výše.

Při inventarizaci se posuzuje, zda užitná hodnota majetku je shodná s jeho oceněním. Je-li zjištěná užitná hodnota nižší a není-li snížení trvalého charakteru, tvoří se účetní opravná položka na straně MD účtu 559 a D účtů účtových skupin 09, 19, 39 a účet 391. Majetek zůstává na účtu v původním ocenění, vytvořená účetní opravná položka snižuje účetní zisk (zvyšuje ztrátu) a upravuje ocenění v rozvaze. Účetní opravná položka se sníží, popřípadě zruší vyúčtováním ve prospěch nákladů, pokud inventarizace v následujícím období neprokáže opodstatněnost její výše, zaúčtováním na straně MD účtů účtových skupin 09, 19, 39 a účtu 391. Souvztažně účtujeme na stranu D účtu 559 – Tvorba a zúčtování ostatních opravných položek v provozní činnosti.

Trvalé snížení hodnoty

Při trvalém snížení užitné hodnoty se účtuje přímo na vrub nákladů (např. u materiálu se snížení zachytí na účtu 549 – Manka a škody, odpis pohledávky na základě soudního rozhodnutí o jejím vyrovnání podle zvláštního právního předpisu na účet 546 – Odpis pohledávky apod.).

Vnitropodniková směrnice

Tvorba a rozpouštění účetních opravných položek musí být upravena vnitřní směrnicí, která odpovídá konkrétním podmínkám účetní jednotky a musí zajišťovat co nejpřesnější vyjádření hodnoty majetku.

Účetní opravné položky u stálých aktiv

Mezi nejčastější případy tvorby účetních opravných položek u stálých aktiv (užitná hodnota aktiv je nižší než jejich hodnota v účetnictví) patří:

  • znehodnocení majetku jakoukoliv formou, kdy výsledná částka znehodnocení není k datu inventarizace ani uzavírání účetních knih přesně známa a není možné se správně rozhodnout, zda majetek likvidovat nebo opravit,

  • odcizení majetku jakýmkoliv způsobem, kdy není k dispozici vyjádření orgánů řešících toto odcizení a není možné se správně rozhodnout, zda majetek bude získán zpět a zda bude poškozený či ne,

  • pochybnosti o vrácení dlouhodobé zápůjčky, kdy již uplynula doba splatnosti,

  • pochybnosti o zpětném převedení finančních prostředků, např. u dlouhodobého termínovaného vkladu.

U dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku se účetní opravné položky příliš nepoužívají, protože ke snižování hodnoty tohoto majetku dochází jeho odpisováním. Účetní odpisy je možné upravit pro další účetní období podle opotřebovávání dlouhodobého majetku.

U záloh na dlouhodobý majetek se tvorba účetních opravných položek používá, protože zálohy mají charakter pohledávek.

Účetní opravné položky u oběžných aktiv

Účetní opravné položky se tvoří podle jednotlivých druhů majetku – zásoby, majetkové a dluhové cenné papíry krátkodobé a pohledávky.

Účetní opravné položky u zásob se tvoří např.:

  • u pomaloobrátkových nebo bezobrátkových zásob, u nichž je další možnost zpracování velmi malá,

  • při odcizení zásob a k datu inventarizace není toto odcizení dořešeno,

  • při znehodnocení zásob, kdy ještě není známa přesná částka.

Účetní opravná položka se týká materiálu a zboží, ale i nedokončené výroby.

U pohledávek musíme rozlišovat tvorbu zákonných – daňově uznatelných opravných položek (viz účet 558 – Tvorba a zúčtování zákonných opravných položek) a účetních opravných položek. Ve vnitřní směrnici musí být zvoleno hledisko, nejčastěji se jedná o dobu po splatnosti pohledávky. Výsledky inventarizace musí být potvrzeny odsouhlasenými zůstatky pohledávek za dlužníky, a to dopisem nebo osobním jednáním. O rozpouštění takto vytvořených účetních opravných položek je možné účtovat až po definitivním právním dořešení každé pohledávky.

Zákonné opravné položky mohou být kombinovány s tvorbou účetních opravných položek.

Základní souvztažnosti

Č. op. Text MD D
Účetní opravné položky u stálých aktiv 
1. Tvorba opravné položky k dlouhodobému nehmotnému majetku 559 091
2. Tvorba opravné položky k dlouhodobému hmotnému majetku 559 092
3. Tvorba opravné položky k nedokončenému dlouhodobému nehmotnému majetku 559 093
4. Tvorba opravné položky k nedokončenému dlouhodobému hmotnému majetku 559 094
5. Tvorba opravné položky k poskytnutým zálohám a závdavkům na dlouhodobý majetek 559 095
6. Snížení, nebo zrušení opravné položky 091, 092, 093, 094, 095 559

 

Č. op. Text MD D
Účetní opravné položky u oběžných aktiv 
1. Tvorba opravné položky k materiálu 559 191
2, Tvorba opravné položky k nedokončené výrobě 559 192
3. Tvorba opravné položky k polotovarům vlastní výroby 559 193
4. Tvorba opravné položky k výrobkům 559 194
5. Tvorba opravné položky k mladým ostatním zvířatům a jejich skupinám 559 195
6. Tvorba opravné položky ke zboží 559 196
7. Snížení, nebo zrušení opravné položky 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199 559

 

Č. op. Text MD D
Účetní opravné položky k pohledávkám
1. Odpis pohledávky 546 311
2. Tvorba zákonné opravné položky 558 391.1
3. Tvorba účetní opravné položky 559 391.2
4. Zrušení nebo snížení zákonné opravné položky 391.1 558
5. Zrušení nebo snížení účetní opravné položky 391.2 559

 

Příklad

Zásoba zboží (potravin) má skladní cenu při inventarizaci 250.000 Kč. Datum spotřeby je u části zásoby únor až březen následujícího roku (celkem se jedná o zásobu v ceně 90.000 Kč). Asi nebudou všechny do té doby prodány, proto by bylo dobré vytvořit účetní opravnou položku.

Č. op. Text  Kč) MD D
Počáteční stav zboží132.1 – Zboží na skladě – prodejní cena
132.2 – Zboží na skladě – marže ke zboží
Na 1 Kč prodejní ceny připadá marže 0,087 Kč.

230.000
20.000
132.1


 
132.2


 
1. Tvorba účetní opravné položky podle odhadu 50 % ceny vybraných potravin 45.000 559 196
Nahrávám...
Nahrávám...