dnes je 26.4.2024

Input:

Závěry ze studie payWell 2005

1.4.2006, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

Společnost PricewaterhouseCoopers provádí každoročně analýzu mezd zaměstnanců na různých pracovních pozicích ve společnostech působících na našem trhu práce. Zeptali jsme se konzultantek Dory Marholdové a Martiny Štěpinové na závěry z poslední studie.

Vaše společnost vydává studii PayWell již od roku 1992. Zaznamenaly jste v uplynulém roce nějaké výrazné trendy v odměňování?

Hlavním trendem je odklon od garantovaných fixních odměn, jako je 13. a 14. plat. Společnosti stáje častěji využívají variabilní složku mzdy, což je pohyblivá část mzdy vázaná na výkon. Zajímavé je, že vzrostl počet firem, které svým zaměstnancům vyplácejí bonusy za inovaci. Jejich počet se zvýšil z 28 na 36 procent. Rovněž vzrostl počet společností, které vyplácejí motivační pobídky nejlepším obchodníkům.

Jednou z nestabilních skupin zaměstnanců jsou právě obchodníci, které jste zmínila. Můžete uvést nějaké příklady, jak si udržet tyto zaměstnance a motivovat je k lepším výsledkům?

U této kategorie je větší část mzdy vázána na jejich vlastní výkon než u ostatních skupin zaměstnanců. Kromě základní a variabilní složky mzdy využívají firmy také další pobídky nefinančního charakteru. Některé přidělují lepší služební vůz, věnují zaměstnancům poukaz na zájezd či je vyšlou na mimořádné zahraniční školení. Řada společností též uděluje titul nejlepší obchodník včetně jeho zveřejnění například ve firemním zpravodaji či nástěnce.

K častým bolestem řady firem patří vysoká absence. Jak se jí firmy snaží předcházet?

Bylo zjištěno, že společnosti stále častěji zavádějí opatření pro snížení absence, přičemž s tímto problémem častěji bojují výrobní firmy. Opatření mohou být jak nefinančního, tak i finančního charakteru. V praxi to např. může znamenat, že pokud má zaměstnanec vysokou absenci, je mu předem dohodnutý bonus snížen a naopak.

K nefinančním formám motivace patří např. poskytnutí zdravotních dnů volna, kdy zaměstnanci mohou zůstat doma bez potvrzení lékaře. Tuto formu využívají především nevýrobní firmy. Některé společnosti mají v případě nulové absence zavedenu dodatečnou dovolenou, případně provádějí návštěvy u nemocných doma.

Řada zaměstnavatelů nabízí také benefity v oblasti zdravotní péče, např. očkování, vitamínové balíčky či zaměstnancům platí nadstandardní lékařskou péči. V některých výrobních firmách uzavírají se zaměstnanci první pracovní smlouvu na dobu určitou a pouze pokud mají absenci pod určitou hranicí, prodlouží jim smlouvu na dobu neurčitou.

Jak postupují při odměňování firmy, které mají centrálu v Praze a pobočky v jednotlivých regionech ČR? Drží se tam jednotná mzdová hladina, nebo mzdy kopírují průměry v jednotlivých regionech?

Na tuto otázku jsme se také zaměřili. Zjistili jsme, že ze 152 účastníků studie cca jedna třetina má zaměstnance ve více regionech, z čehož 41 % regionální rozdíly uplatňuje. Dotázaní nejčastěji zmiňovali, že rozlišují mzdy v Praze a ostatních regionech.

Věnovaly jste se i problematice příplatků? Poskytují firmy nějaké nadstandardní příplatky, tj. jiné než ty, které předepisuje zákon o mzdě?

Kromě zákonem daných příplatků společnosti dlouhodobě využívají i další finanční odměny, např. jednorázové odměny za nadstandardní výkony či již zmíněné odměny za inovaci. Některé společnosti odměňují manažery za vedení týmu či za jazykové znalosti. Do této kategorie patří i 13. a 14. platy nebo věrnostní odměny, které jsou vypláceny například po 10 či 20 letech odpracovaných u společnosti.

Ukažte mi systém odměňování jakékoliv společnosti a já vám řeknu, jak se chovají její lidé.

(Chuck Ames)

A co příplatek za práci přesčas?

Zákonný příplatek je 25 % průměrného hodinového výdělku. Pětina respondentů uvedla, že poskytuje příplatek vyšší, než je tento limit. Řada

Nahrávám...
Nahrávám...