dnes je 5.7.2020

Input:

Regulace hazardu funguje, stát se zabývá přesunem hraní na internet

7.11.2019, Zdroj: Ministerstvo financí

Nezadržitelný nárůst online hazardu jako jeden z otazníků dalšího směřování regulace hazardních her.

Regulace hazardu z roku 2017 funguje a plní svůj účel. Heren i kasin po celé zemi rapidně ubylo a výrazně se zvýšila ochrana před nebezpečím závislosti na hazardu. Také v internetovém prostředí se nastavila jasná pravidla a došlo k razantnímu omezení nelegálního byznysu s online hazardem. S rozvojem online hazardu ale roste riziko vzniku závislosti na hraní hazardních her. To se nevyhýbá ani dospívajícím, kteří se ke hře snaží navzdory zákazu své účasti dostat. Stoupá také podíl hráčů kurzových online sázek a živých her mezi léčenými patologickými hráči.

U online hazardu pak regulace napravila zcela nevyhovující stav, který v této oblasti dříve panoval. Právní úprava hazardu z roku 1990 nedokázala reagovat na dynamický rozvoj internetu a stala se naprosto nedostačující. Neumožňovala aktivní boj proti nelegálním provozovatelům na internetu a tedy ani ochranu hráčů. Situace ztěžoval fakt, že až do roku 2017 nemohli na českém internetu legálně působit zahraniční provozovatelé.

„Zákon o hazardu to všechno změnil. Otevřel trh zahraničním provozovatelům, což umožnilo jejich regulaci a řádné zdanění. Zavedl povinnou registraci všech online hráčů hazardních her a tím znemožnil účast osob mladších 18 let na hazardních hrách, přinesl také důležitá opatření na jejich ochranu a pomohl omezit černý trh,“ podotkla Alena Schillerová.

„Jen za první měsíc účinnosti zákona zmizelo z českého trhu 90 % ilegálního hazardu na internetu. Celkem už bylo zablokováno 121 webových stránek. Za nelegální provozování online hazardních her byly celkem uloženy pokuty ve výši 615 092 000 Kč. Za provozování online her v rozporu se zákonem nebo herním plánem byly uloženy pravomocné pokuty ve výši 360 000 Kč. I přes zásadní pokrok v nastavení moderní regulace hazardu a vymáhání pravidel hry jsme samozřejmě neusnuli na vavřínech, zejména oblast internetu a reakce na nové trendy v této oblasti, je pro nás další výzvou,“ dodala ministryně financí.

Po razantním omezení ilegálního hazardu a zavedení souboru ochranných opatření (nejen na internetu) proti vzniku závislosti byla začátkem června letošního roku spuštěna první část informačního IT systému provozování hazardních her jako další krok k plnohodnotné, moderní a funkční regulaci hazardu. Dalším krokem bude doplnění systému o registr vyloučených hráčů, který chce Ministerstvo financí spustit v polovině příštího roku. Díky tomuto opatření bude možné z hraní vyloučit příjemce dávek v hmotné nouzi, dlužníky v úpadku, gamblery se soudním zákazem nebo nařízenou ochrannou léčbou závislosti a také patologické hráče, kteří o zapsání sami požádají.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala ke komplexnímu vyhodnocení