dnes je 28.3.2024

Input:

Oznámení zaměstnavatele o zproštění se odpovědnosti za pracovní úraz podle § 270 ZP

15.5.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 11 minut

7.6
Oznámení zaměstnavatele o zproštění se odpovědnosti za pracovní úraz podle § 270 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Oznámení zaměstnavatele o zproštění se odpovědnosti za pracovní úraz podle § 270 ZP

Zaměstnavatel .................................(název a sídlo, IČO), zastoupený.................... (jméno a příjmení)

Zaměstnanec ............. (jméno a příjmení), narozen dne .......... trvale bytem ......... pracovní zařazení (druh práce, funkce)............. datum úmrtí (den pravomocného rozhodnutí soudu o prohlášení za mrtvého)

(dále jen “zaměstnavatel“ a “zaměstnanec“)

Věc

Oznámení zaměstnavatele o zproštění se odpovědnosti za pracovní úraz podle § 270 ZP

Vážený pane (paní),

dne ............ se Vám stal pracovní úraz. Záznam o pracovním úrazu byl vyhotoven téhož dne. Pracovní úraz se Vám stal poraněním pravého oka, protože při obrušování výrobku odlétla tříska a poranila Vám rohovku. Tento úrazový děj byl tímto způsobem i popsán v záznamu o pracovním úrazu, a kromě Vás jej shodně vylíčili i dva spolupracovníci, kteří s Vámi pracovali v jedné dílně a pracovnímu úrazu byli přítomni.

Oba dva spolupracovníci potvrdili, že v okamžiku pracovního úrazu jste oči neměl chráněny ochrannými brýlemi. O tom, že oči nebyly chráněny ochrannými brýlemi, svědčí i zpráva ošetřujícího lékaře, kterou jste nám předložil, protože úhel, pod kterým se tříska zapíchla do rohovky, odpovídá přímému vlétnutí, nikoliv tak, že by se mohlo jednat o náhodné vniknutí okolo brýlí. Výpovědi svědků i lékařská zpráva svědčí proto o tom, že pracovní úraz vznikl tím, že jste zaviněně porušil bezpečnostní předpis č. .......... v čl. ........., a to, že při obrušování výrobku je povinností používat ochranné brýle. S povinností při této činnosti používat ochranné brýle jste byl seznámen při vstupním bezpečnostním školení, které se konalo ve dnech ............ Povinnost používat osobní ochranné pracovní prostředky byla opakovaně předmětem pravidelných školení, kdy jste byl seznamován s ochranným pracovním prostředkem, který jste povinen při konkrétních činnostech používat. Znalost těchto bezpečnostních předpisů byla zaměstnavatelem pravidelně ověřována, protože při každém z pravidelně se opakujících školení na téma používání osobních ochranných pracovních prostředků byl na závěr proveden test k ověření pochopení obsahu seznamovaných skutečností. Z výsledků těchto testů vyplývá, že Vám potřeba používání ochranných brýlí při práci na obrušování výrobků byla známa.

Vzhledem k tomu, že by k poškození zdraví, pokud byste při obrušování použil ochranné pracovní brýle, nedošlo, zaměstnavatel se částečně zprošťuje své odpovědnosti za pracovní úraz. Míru zproštění zaměstnavatel stanoví na 80 % a v těchto 80 % se své odpovědnosti zprošťuje. Zaměstnavatel přitom zohlednil tu skutečnost, že s bezpečnostním předpisem, který ukládal používání ochranných brýlí, jste byl prokazatelně několikrát seznámen, Vaše znalost tohoto bezpečnostního předpisu byla ověřena a dodržování tohoto předpisu bylo nadřízeným zaměstnancem vyžadováno a také kontrolováno. Zaměstnavatel zohlednil také to, že ochranné brýle jste si naposledy vyzvedl měsíc předtím, než se pracovní úraz stal, ochranné pracovní brýle byly proto zcela funkční a žádnou výhradu vůči jejich funkčnosti jste nevznesl. Zaměstnavatel také ověřil, že Vám brýle byly pravidelně v termínech vyžadovaných vnitřním předpisem o osobních ochranných pracovních prostředcích vydávány. I z toho zaměstnavatel dovozuje, že Vám potřeba používání ochranných brýlí byla jednoznačně známa, a pokud jste je při práci nepoužil, jednalo se o takové porušení bezpečnostních předpisů, jejichž nedodržením vznikla škoda na zdraví. Částečné zproštění se odpovědnosti znamená, že náhrada škody podle jednotlivých nároků, která Vám nyní přísluší nebo Vám bude v budoucnosti příslušet, Vám bude poskytována pouze v rozsahu 20 %.

S pozdravem

V ........... dne ...........

...........................................................

razítko zaměstnavatele

a podpis statutárního orgánu zaměstnavatele

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění 

  • § 269 ZP

  • § 270 ZP

  • § 271 ZP

  • § 271a ZP

  • § 271b ZP

  • § 271c ZP

  • § 271d ZP

  • § 271e ZP

  • § 271g ZP

  • § 271h ZP

  • § 271i ZP

  • § 271j ZP

  • § 271k ZP

  • § 271m ZP

  • § 349 odst. 1 a 2 ZP

Komentář:

Stane-li se zaměstnanci pracovní úraz, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu, která mu v důsledku tohoto pracovního úrazu vznikla. Zaměstnavatel odpovídá pouze za škodu, která vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Pracovním úrazem se podle § 271k ZP pro pracovněprávní vztahy rozumí takové poškození zdraví (nebo smrt zaměstnance), došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Co se rozumí plněním pracovních úkolů, upravuje § 273 ZP, a jaké úkony jsou v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, vymezuje § 274 ZP. Zaměstnavatel je pro případ povinnosti nahradit zaměstnanci škodu, případně i nemajetkovou újmu, pojištěn, v současné době u České pojišťovny, a. s., nebo Kooperativy, pojišťovny, a. s. Pravidla tohoto pojištění, výše pojistného a povinnosti pojišťovny a zaměstnavatele při realizaci tohoto zákonného pojištění upravuje vyhláška č. 125/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Zaměstnavatel je povinen nahradit škodu, jsou-li splněny tři předpoklady. Těmi jsou existence pracovního úrazu, vznik škody a příčinná souvislost mezi pracovním úrazem a vznikem škody. Povinnost nahradit škodu při pracovních úrazech je objektivní odpovědností za výsledek, za poškození zdraví, k němuž došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Zaměstnavatel je odpovědný za škodu, i když zajistil všechny podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Zaměstnavatel se ale odpovědnosti může zprostit za podmínek stanovených v § 270 ZP. Zaměstnavatel se může zprostit povinnosti nahradit škodu zcela nebo zčásti.

Zcela se může zaměstnavatel zprostit povinnosti nahradit škodu, pokud prokáže, že škoda vznikla:

  • tím, že postižený zaměstnanec svým zaviněním porušil právní nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, nebo

  • v důsledku opilosti postiženého zaměstnance nebo v důsledku zneužití jiných návykových látek a zaměstnavatel nemohl škodě nebo nemajetkové újmě zabránit.

Zaměstnavatel se může odpovědnosti zcela zprostit pouze za podmínky, že prokáže, že tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody. Co se rozumí právními nebo ostatními předpisy nebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, upravuje § 349 odst. 1 a 2 ZP. Právní a ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou předpisy na ochranu života a zdraví, předpisy hygienické a protiepidemické, technické předpisy, technické dokumenty a technické normy, stavební předpisy, dopravní předpisy, předpisy o požární ochraně a předpisy o zacházení s hořlavinami, výbušninami, zbraněmi, radioaktivními látkami, chemickými látkami a chemickými přípravky a jinými látkami škodlivými zdraví, pokud upravují otázky týkající se ochrany života a zdraví. Právní předpisy jsou předpisy, které jsou publikované ve Sbírce zákonů, ale také předpisy, které jsou ve Sbírce zákonů pouze registrovány nebo oznamovány. Ostatní předpisy jsou všechny předpisy i předpisy zaměstnavatele, technické normy a podobné předpisy, které upravují práci v některých případech nebo s některými zařízeními. Za bezpečnostní předpisy v tomto smyslu se považují tyto předpisy bez ohledu na jejich označení. Pro to, aby se dal předpis pro tento účel považovat za bezpečnostní postačí, aby obsahoval pouze několik ustanovení, která se týkají bezpečnostních pravidel.

Pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou konkrétní pokyny, které zaměstnanci dává vedoucí zaměstnanec (vedoucí zaměstnanci), kteří jsou mu nadřízení. Jedná se o všechny nadřízené zaměstnance, nikoliv pouze bezprostředně nadřízené zaměstnance. Závazné

Nahrávám...
Nahrávám...