dnes je 24.2.2024

Input:

Osvobození u dodání knihy a poskytnutí obdobné služby

12.2.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

24 Osvobození u dodání knihy a poskytnutí obdobné služby

Tato část se věnuje osvobození od daně u dodání knihy a při poskytnutí obdobné služby. Tento nový druh osvobození od daně s nárokem na odpočet daně byl zaveden do zákona o DPH (ZDPH) od 1. 1. 2024.

Právní úprava

§ 63 odst. 1 písm. l) a § 71i až 71k zákona o DPH

Dodání knihy a poskytnutí obdobné služby patří mezi plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně. Znamená to tedy, že při poskytnutí těchto plnění nevzniká povinnost přiznat daň, hodnota poskytnutého plnění se uvede na řádek 26 přiznání, a u souvisejících přijatých zdanitelných plnění lze uplatnit nárok na odpočet daně.

Dodání knihy

Služba obdobná dodání knihy

Pravidla pro upřednostnění určitého typu osvobození při dodání knihy

Dle § 71i odst. 3 zákona o DPH se na dodání knihy uplatní osvobození od daně s nárokem na odpočet daně dle § 71i zákona o DPH pouze tehdy, když nelze na takové dodání uplatnit osvobození od daně bez nároku na odpočet daně nebo osvobození od daně s nárokem na odpočet nebo dle § 64, § 66 anebo § 71h zákona o DPH.

Příklad

Plátce prodává knihy v tuzemském knihkupectví. Plnění je osvobozeno dle § 71i zákona o DPH a uvede se na řádku 26 přiznání.

Plátce dodá knihy do Německa osobě registrované k dani. Osvobozené dodání zboží do jiného členského státu dle § 64 zákona o DPH plátce uvede v přiznání na řádku 20 a rovněž

Nahrávám...
Nahrávám...