dnes je 19.4.2024

Input:

OSVČ a opravný Přehled ve zdravotním pojištění

7.4.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2016.8.3
OSVČ a opravný Přehled ve zdravotním pojištění

Ing. Antonín Daněk

VYŠLO V ČÍSLE 8/2016

Jednou z pravidelných povinností OSVČ je každoroční podávání daňového přiznání finančnímu úřadu a návazně pak předkládání Přehledu o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné (dále jen Přehled) té zdravotní pojišťovně, u které byla OSVČ pojištěna v kalendářním roce, za který tento Přehled podává. Pokud by OSVČ změnila v průběhu roku zdravotní pojišťovnu (což lze od roku 2016 standardně učinit k 1. 7. nebo třeba z důvodu vstupu zdravotní pojišťovny do likvidace), bylo by její povinností podat Přehled těm zdravotním pojišťovnám, u kterých byla v tomto roce pojištěna, a to poměrnou částí příjmů a výdajů podle doby pojištění.

V případě dodatečné změny údajů o příjmech a výdajích, rozhodných pro placení daně a pojistného na zdravotní pojištění, je povinností OSVČ předložit opravné hlášení jak finančnímu úřadu, tak zdravotní pojišťovně. Protože se podání řádného i opravného Přehledu odvíjí ve zdravotním pojištění od podání řádného, resp. opravného či dodatečného daňového přiznání, proberme si nejprve ve zkratce jednotlivé druhy daňových přiznání.

Řádné daňové přiznání je povinen podat každý daňový subjekt, kterému to zákon ukládá, nebo daňový subjekt, který je k tomu správcem daně vyzván. Daňový subjekt je povinen v řádném daňovém přiznání sám vyčíslit daň a uvést předepsané údaje, jakož i další okolnosti rozhodné pro vyměření daně. Daň je splatná v poslední den lhůty stanovené pro podání řádného daňového přiznání.

Opravné daňové přiznání podává daňový subjekt v případě, pokud již řádně podal daňové přiznání před zákonným termínem a zjistí v něm dodatečně nesprávně stanovený základ daně včetně daně z příjmů. V tomto případě může před uplynutím zákonné lhůty pro podání daňového přiznání podat opravné daňové přiznání k dani z příjmů, kterým nahradí daňové přiznání již podané.

Dodatečné daňové přiznání

Zjistí-li daňový subjekt, že daň má být vyšší než poslední známá daň, je povinen podle § 141 odst. 1 DŘ podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to zjistil, dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování a ve stejné lhůtě rozdílnou částku uhradit. Daňový subjekt je oprávněn podat dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování na daň nižší, než je poslední známá daň, jestliže daň byla stanovena v nesprávné výši.

Prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání

Jestliže finanční úřad na základě žádosti odůvodněně povolí prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání, promítá se tato okolnost i do termínu pro podání Přehledu zdravotní pojišťovně, které však musí být tato skutečnost oznámena.

Jak ve zdravotním pojištění?

Pokud OSVČ sděluje finančnímu úřadu prostřednictvím některé z uvedených alternativ nové nebo opravené údaje, nesmí, především ve svém vlastním zájmu, zapomenout v tomto směru na zdravotní pojišťovnu.

Podání opravného Přehledu je v právní úpravě zdravotního pojištění řešeno v ustanovení § 24 odst. 2 a 3 zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jestliže dojde ke změně údajů o příjmech a výdajích OSVČ, je OSVČ povinna ohlásit tyto změny zdravotní pojišťovně do osmi dnů ode dne, kdy se o nich dozvěděla, a do 30 dnů pak doplatit dlužné pojistné – taktéž ode dne, kdy se o změně dozvěděla. To znamená, že opravný Přehled lze (resp. je povinností) podat v podstatě kdykoli po podání řádného Přehledu.

Podaný opravný Přehled, resp. údaje v něm dodatečně oznamované, pořídí zdravotní pojišťovna do svého informačního systému, a z nich pak bude vycházet při zasílání vyúčtování jakožto zpravidla prvotního úkonu informativní povahy, sloužícího oběma stranám k porovnání pohledávek a plateb.

Nahrávám...
Nahrávám...