dnes je 5.6.2020

Input:

Obratový bonus

1.6.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2015.10.5
Obratový bonus

Ing. Dana Langerová

Náš dodavatel z EU nám poskytuje obratový roční bonus za odběr zboží, poskytuje nám i marketingový bonus formou opravného daňového dokladu – podléhá toto plnění DPH, budeme si nárokovat a odvádět DPH? Jak je to v případě, že bychom bonus fakturovali jako česká společnost dodavateli do EU?

V případě přijatých plnění – pořízení zboží z jiného členského státu byla přiznávána daň dle § 25 ZDPH a současně uplatňován nárok na odpočet daně dle § 72 a 73 ZDPH. Nyní při přijetí opravného daňového dokladu, kdy je poskytován obratový či marketingový bonus ve vazbě na dříve odebrané zboží, čili dochází ke snížení základu daně po dni uskutečnění plnění, je plátce povinen dle ustanovení § 42 ZDPH provést opravu základu daně a výše daně. V ustanovení § 42 odst. 7 ZDPH je uvedeno, že při pořízení zboží z jiného členského státu se oprava základu daně provede obdobně podle odstavců 1 až 6.  V podstatě to znamená, že v přiznání k DPH bude provedena oprava uvedením záporných částek (rozdílů mezi