dnes je 29.3.2024

Input:

Nejčastější chyby zaměstnavatele při plnění oznamovací povinnosti ve zdravotním pojištění

13.4.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2015.09.4
Nejčastější chyby zaměstnavatele při plnění oznamovací povinnosti ve zdravotním pojištění

Ing. Antonín Daněk

Oznamování skutečností rozhodných pro placení pojistného ve zdravotním pojištění má velký význam, neboť se v konečné fázi mnohdy jedná o finanční prostředky, které potřebují zdravotní pojišťovny na úhradu poskytnutých a vykázaných hrazených služeb. Permanentním kontaktem s odbornou veřejností se neustále přesvědčuji o tom, že ne každý zaměstnavatel postupuje v tomto směru podle zákona. Důsledkem určitých pochybení je pak skutečnost, že pojišťovny například neobdrží platby za "státní pojištěnce", zdravotní pojišťovna disponuje chybnými údaji, přičemž zaměstnavatel se tak vystavuje reálnému nebezpečí uložení sankčního postihu. V následujícím textu si rozebereme některé situace včetně naznačení správného či vhodného postupu zaměstnavatele při jejich řešení.

ZAMĚSTNANEC NEOZNÁMÍ ZAMĚSTNAVATELI VZNIK NÁROKU NA PLATBU POJISTNÉHO STÁTEM

Je-li pojištěnec zaměstnán, oznamuje zaměstnavateli skutečnosti rozhodné pro platbu pojistného státem a zaměstnavatel pak následně tyto informace dál předává zdravotní pojišťovně. Dochází k situacím, že zaměstnanec tuto důležitou skutečnost zaměstnavateli prostě neoznámí, nebo ji oznámí opožděně. Mzdová účetní pak bývá na rozpacích, jak postupovat například tehdy, když zaměstnanec oznámí přiznání některého z důchodů třeba se zpožděním jednoho roku.

V takovém případě přichází zdravotní pojišťovna nenávratně o platby pojistného od státu, nicméně v žádném případě není na místě váhat a oznámení o přiznání důchodu je nutné ihned zaslat na příslušnou zdravotní pojišťovnu. To znamená kódem "D" na formuláři Hromadné oznámení zaměstnavatele informovat zdravotní pojišťovnu o tom, že zaměstnanec je poživatelem důchodu, s uvedením data skutečného přiznání důchodu. Současně bych však doporučil, aby si mzdová účetní učinila svůj soukromý "úřední záznam" o tom, že k určitému datu takové sdělení obdržela, nejlépe i s podpisem dotyčného zaměstnance. V takových případech nelze vyloučit, že zdravotní pojišťovna může za provinění této povahy uložit sankční postih ve formě pokuty. Podotýkám, že zdravotní pojišťovně se oznamuje přiznání důchodu starobního, invalidního (bez ohledu na stupeň invalidity), vdovského a vdoveckého. Dalšími "státními kategoriemi" jsou například období mateřské nebo rodičovské dovolené, pobírání rodičovského příspěvku (na základě rozhodnutí Úřadu práce), studium, péče o osobu závislou na této péči a další dle § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZVZP").

V daných souvislostech připomínám, že pro správné placení pojistného je důležité také například oznámení změny zdravotní pojišťovny zaměstnancem v průběhu zaměstnání (nejpozději do osmi dnů od data změny).

Protože se v takových případech jedná ve zdravotním pojištění o významnou skutečnost, není na škodu zaměstnancům čas od času tuto povinnost vhodnou formou připomenout.

Na zaměstnance přechází povinnost oznámení příslušné skutečnosti tehdy, když zjistí, že ji zaměstnavatel na základě zaměstnancova "pověření" nesplnil, nebo když ji zaměstnavateli neoznámil.

ZAMĚSTNAVATEL OPOMENE OZNÁMIT ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNĚ "STÁTNÍ KATEGORII"

Setkal jsem se v praxi s následující situací. Mzdová účetní před více než dvěma roky obdržela rozhodnutí o přiznání důchodu zaměstnanci, nicméně zaměstnanec nadále pokračoval v práci. Dotyčná účetní se domnívala, že má oznámit vznik nároku na "státní kategorii" až tehdy, když zaměstnanec skončí zaměstnání a fakticky odejde do starobního důchodu. Jedná se samozřejmě o zásadní omyl, informace o datu přiznání starobního důchodu měla být podána ihned poté, co účetní rozhodnutí obdržela.

Za neoznámení vzniku (případně zániku) nároku na platbu pojistného státem může zdravotní pojišťovna uložit zaměstnavateli pokutu až 200 000 Kč.

Poznámka: Státní kategorií je třeba i pobírání dávek nemocenského pojištění

Nahrávám...
Nahrávám...