dnes je 28.3.2024

Input:

Návrh zaměstnance na sjednání dohody o skončení pracovního poměru podle § 49 ZP

21.10.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.4.2
Návrh zaměstnance na sjednání dohody o skončení pracovního poměru podle § 49 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Návrh zaměstnance na sjednání dohody o skončení pracovního poměru podle § 49 ZP

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště, datum narození, pracovní zařazení): ........................

a

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ...........................................................................

Věc:

Návrh na sjednání dohody o skončení pracovního poměru podle § 49 ZP

Vážení,

podle pracovní smlouvy uzavřené dne ............... pracuji u zaměstnavatele v pracovním poměru jako ............................. (uvést druh práce).

Navrhuji ukončit pracovní poměr dohodou podle § 49 ZP ke dni ....................

Důvodem mé žádosti je zajištění ................. (např. péče o rodinného příslušníka, zajištění docházky dítěte do předškolního zařízení nebo k povinné školní docházce, změna místa výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela).

Přijetí návrhu na sjednání dohody o skončení pracovního poměru mi písemně sdělte do ..............

V ............... dne ..................

..........................................

podpis zaměstnance

Zaměstnavatel převzal dne: ...................................

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4 ZP

  • § 20 ZP

  • § 49 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "NOZ")

  • § 582 NOZ

  • § 1724 až § 1766 NOZ

Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění

  • § 5 písm. c) ZZ

  • § 50 odst. 3 ZZ

Komentář:

Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem. Návrh na rozvázání pracovního poměru dohodou může podat buď zaměstnavatel, nebo zaměstnanec, a je pouze na vůli účastníka pracovního poměru, kterému byl návrh na uzavření této dohody předložen, zda na něj přistoupí nebo nikoliv.

Dohoda musí vyjadřovat úmysl obou stran existující pracovní poměr ukončit a musí být sjednána nejpozději v den, kdy by měl pracovní poměr na jejím základě skončit. Za den skončení pracovního poměru nelze označit den předcházející datu jejího sjednání. Úmysl existující pracovní poměr ukončit a navržené datum skončení pracovního poměru musí proto obsahovat i návrh na její sjednání.

Dohoda o skončení pracovního poměru musí být sjednána písemně. Písemná forma je dodržena i tehdy, nejednají-li strany přímo, ale dojde-li k písemnému návrhu na sjednání dohody a k jeho písemnému přijetí, projevy účastníků nemusejí být v případě sjednávané dohody o skončení pracovního poměru na jedné listině. Jestliže zaměstnavatel (nebo zaměstnanec) požádá o skončení pracovního poměru dohodou a učiní tak písemně a listinu zaměstnanci (zaměstnavateli) doručí, je písemná forma sjednávané dohody dodržena i tehdy, když zaměstnanec (zaměstnavatel) na tento návrh odpoví písemně dopisem, který zaměstnavateli (zaměstnanci) opět doručí anebo svůj souhlas vyjádří písemně na předložený návrh.

Dohoda se sjednává podle pravidel upravených pro sjednávání smluv obecně obsažených v § 1724 až § 1766 NOZ.

Častým nesprávným podáním ze strany zaměstnanců, je podávání výpovědi "dohodou". Převážně zaměstnanci tento návrh považují za návrh na sjednání dohody. Je však nutné přesně rozlišovat ukončení pracovního poměru výpovědí a návrh na sjednání dohody. Jestliže zaměstnanec použije formulace "dávám výpověď dohodou", jedná se o návrh neurčitý a zaměstnance je vhodné vyzvat k tomu, aby písemně sdělil, co tímto návrhem fakticky zamýšlí, aby bylo dodrženo ustanovení občanského zákoníku v tom směru, že z obsahu projevu vůle musí být vůle navrhovatele zřejmá. Bez tohoto upřesnění se jedná o neurčitý návrh, který žádné právní důsledky nemá.

Navrhovatel je vázán svým návrhem okamžikem, kde jej doručí druhé straně. Jakmile zaměstnanec doručí zaměstnavateli svůj návrh na skončení pracovního poměru, nemůže již od tohoto návrhu odstoupit, a to ani kdyby se změnily podmínky, za kterých návrh podával. Odstoupit od návrhu je možné pouze do doby, než je návrh druhé straně doručen. Nejpozději se dá návrh zrušit, dojde-li dříve nebo alespoň současně s původním návrhem. Návrh zavazuje navrhovatele po celou dobu jeho trvání. Je účelné v návrhu na uzavření dohody proto uvést termín, do kterého je druhá strana povinna se vyjádřit. Návrh navrhovatele potom zavazuje

Nahrávám...
Nahrávám...