dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 310

15.9.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

1.2.3.3.2.4.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 310

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Minimální obsahové náležitosti nadační listiny

Nadační listina je jednostranným projevem vůle a musí obsahovat minimálně náležitosti uvedené v zákoně. Mezi tyto minimální obsahové náležitosti patří:

  • - název a sídlo nadace,

Název nadace musí obsahovat slovo "nadace". K tomu viz komentář k § 308. Pokud jde o sídlo nadace, pak v nadační listině postačí uvést pouze obec (např. Praha, Brno). V nadačním rejstříku musí být uvedena celá adresa. Tento postup je praktický, neboť změnu sídla v rámci obce lze realizovat pouze rozhodnutím statutárního orgánu nadace. V případě změny sídla mimo obec jde o změnu nadační listiny, k čemuž se vyžaduje notářský zápis.

  • - jméno zakladatele a jeho bydliště nebo sídlo,

Zakladatelem může být kterákoli fyzická nebo právnická osoba. Zvláštní zákon může pro některé právnické osoby stanovit omezení pro zakládání právnických osob (např. pro příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky to zakazuje § 37a zákona č. 250/2000 Sb.).

  • - vymezení účelu, pro který se nadace zakládá,

Účel nadace může být buď to veřejně prospěšný, který směřuje k podpoře všeobecného blaha, ale i dobročinný, který slouží k podpoře pouze určité skupiny osob, které jsou podporovány jednotlivě, či jiným způsobem. K účelu nadace blíže viz komentář k § 306.

  • - údaj o výši vkladu každého zakladatele,

Podle důvodové zprávy se pojmem "vklad" rozumí souhrn majetkových hodnot vnášených do nadace. Vzhledem k tomu, že nadaci může založit více zakladatelů, je nutné uvést údaj o výši vkladu u každého zakladatele. V nadační listině může být uvedeno, co je předmětem vkladu (zda jde o peníze, nebo nepeněžitý vklad jako např. nemovitost či jiný majetek či majetková hodnota). Pokud to v nadační listině uvedeno není, stanoví občanský zákoník nevyvratitelnou právní domněnku, že se vkladová povinnost plní v penězích (viz § 313). Pokud by nadační listina určila, že se vkladová povinnost splní vnesením nepeněžitého předmětu, a následně by to nebylo možné nebo nedosáhne-li hodnota vkladu při splnění vkladové povinnosti výše určené v nadační listině, má se za to, že vkladatel vyrovná rozdíl v penězích (viz § 313).

  • - údaj o výši nadačního kapitálu,

Nadační kapitál je peněžním vyjádřením nadační jistiny, přičemž jeho výše se zapisuje do veřejného rejstříku. Do nadačního rejstříku je třeba zapsat i případné změny výše nadačního kapitálu, pokud k nim v průběhu existence nadace dojde. Blíže viz komentář k § 337.

  • - počet členů správní rady i jména a bydliště jejích prvních členů a údaj, jakým způsobem členové správní rady za nadaci jednají,

Zakladatel je v nadační listině povinen určit počet členů správní rady, jakož i jména a bydliště prvních členů. Později zvolení členové správní rady se již do nadační listiny nepropisují (nejde o změnu nadační listiny), zapisují se pouze do nadačního rejstříku.

  • - počet členů dozorčí rady i jména a bydliště jejích prvních členů, případně, není-li dozorčí rada zřizována, jméno a bydliště prvního revizora,

Zakladatel je v nadační listině dále povinen určit počet členů dozorčí rady, jakož i jména a bydliště prvních členů a pokud by dozorčí rada zřizována nebyla, pak jméno a bydliště prvního revizora. I v tomto případě později zvolení členové dozorčí rady se již do nadační listiny nepropisují (nejde o změnu nadační listiny), zapisují se pouze do nadačního rejstříku.

  • - určení
Nahrávám...
Nahrávám...