dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1309

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.2.5.3.1.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1309

Mgr. Jana Rejtarová

Dosavadní právní úprava
Dosud bylo zástavní právo upraveno v ustanovení § 152 a násl. ObčZ a částečně v ustanovení § 117a ObchZ v rozsahu zastavení obchodního podílu. Nyní je upravena v NOZ relativně komplexně, nicméně úprava se prolíná také s jinými právními předpisy, zejména se zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, v záležitostech týkajících se zastavení podílu v korporaci či akcií, dále v zákoně č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení, v zákoně č. 408/2010 Sb., o finančním zajištění, apod.

Nová právní úprava

K odst. 1

Zástavní právo patří mezi způsoby zajištění dluhu, lze říci, že jde o způsob nejčastější. Pokud se dluh zajistí zástavním právem a dluh není splněn řádně a včas, má v takovém případě věřitel možnost získat své plnění pomocí výtěžku z prodeje zástavy nebo získáním vlastnictví k zástavě.

Funkce zástavního práva

Zástavní právo plní jednak funkci zajišťovací a jednak funkci uhrazovací. Zajišťovací funkce motivuje dlužníka k řádnému a včasnému splnění, neboť mu hrozí, že pokud dluh nesplní, přijde o věc, kterou poskytl do zástavy. Uhrazovací funkce je klíčová po splatnosti dluhu, poskytuje zástavnímu věřiteli jakousi jistotu, že jeho pohledávka bude uhrazena alespoň náhradním způsobem prostřednictvím prodeje zástavy nebo propadnutím zástavy do jeho vlastnictví. V nové úpravě lze pozorovat posílení uhrazovací funkce (v podobě možností smluvních ujednání o propadnutí zástavy apod.).

Předpokládá se, že při zřizování zástavního práva si strany, tj. věřitel a dlužník, ujednají, jaká maximální částka z prodeje dané věci připadne dlužníkovi. Pokud tak neučiní, stanoví se, že věřiteli připadne částka odpovídající výši jeho pohledávky a jejího příslušenství ke dni zpeněžení zástavy.

Výhody zástavního práva

Nespornou výhodou zástavního práva je priorita před ostatními způsoby zajištění, věřitel, který má pohledávku zajištěnou zástavním právem, má při uspokojení ze zástavy přednost, proto je také zástavního práva rozhodující pro pořadí věřitele při uspokojení. Zástavní právo je právem absolutním, zástavní věřitel se může bránit vůči každému, kdo by jeho právo ohrožoval.

Příklad


Zástavní dlužník vlastní rodinný dům, na kterém vázne zástavní právo hypoteční banky k zajištění dluhu zástavního dlužníka z poskytnutí úvěru. Zástavní dlužník dluží dalšímu věřiteli, který se domáhá splnění dluhu, nebo alespoň poskytnutí nějakého zajištění. Zástavní dlužník nabídne věřiteli zřízení zástavního práva k rodinnému domu. Zástavní dlužník druhému věřiteli dluh nesplnil ani v dodatečně poskytnuté lhůtě, zástavní věřitel se proto rozhodl pro výkon zástavního práva. K jeho překvapení však na něj z výtěžku zpeněžení zástavy nic nezbylo, byl zástavním věřitelem druhým v pořadí, nejprve tak musela být uspokojena hypoteční banka.
Občanský zákoník upravuje v § 2010 až § 2017 obecná ustanovení o zajištění dluhu, zástavního práva se týkají ustanovení o jistotě. V obecné úpravě proto hledáme odpověď na otázku, jak je to s úroky zajišťovaného dluhu, jaké jsou povinnosti věřitele, jaká je výše jistoty, co se stane v případě, klesne-li hodnota zástavy, apod. V následujících ustanoveních je pak upraveno, co se děje se zástavou po dobu trvání zástavního práva, především pak průběh výkonu zástavního práva.

Upozornění


Věřitel nemusí mít věc poskytnutou coby zástavu u sebe, může být poskytnuta třetí osobě nebo může

Nahrávám...
Nahrávám...