dnes je 20.4.2024

Input:

§ 5-6 Odvod pojistného za zaměstnance

10.3.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.1.1.5
§ 5–6 Odvod pojistného za zaměstnance

Ing. Antonín Daněk

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

    • § 3 – vyměřovací základ zaměstnance

    • § 17 – způsob placení pojistného

  • Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů

    • § 2 odst. 2 – zaměstnavatelé

    • § 5 odst. 1 – zaměstnanci

    • § 9 odst. 2 až 3 – výše a způsob placení pojistného zaměstnavatele

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

    • § 147 odst. 1 písm. b) – srážka pojistného na zdravotní pojištění ze mzdy

Komentář
Komentář

Odvod pojistného za zaměstnance

Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn příjmů ze závislé činnosti, s výjimkou náhrad výdajů poskytovaných procentem z platové základny představitelům státní moci a některých státních orgánů a soudcům podle zákona č. 236/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle § 6 ZDP a nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Zúčtovaným příjmem se pro tyto účely rozumí plnění, které bylo v peněžní nebo nepeněžní formě nebo formou výhody poskytnuto zaměstnavatelem zaměstnanci nebo předáno v jeho prospěch, popřípadě připsáno k jeho dobru nebo spočívá v jiné formě plnění prováděné zaměstnavatelem za zaměstnance.

Naopak, do vyměřovacího základu zaměstnance se nezahrnují příjmy taxativně vyjmenované v ustanovení § 3 odst. 2 ZPVZP. Pojistné se pak vypočítává sazbou 13,5 % z vyměřovacího základu, kdy jednu třetinu pojistného strhne zaměstnavatel zaměstnanci a zbývající dvě třetiny pak platí ze svých prostředků.

Nejčastější chybnou variantou výpočtu výše pojistného zaměstnavatelem je situace, kdy zaměstnavatel:

  • vypočte pojistné ve výši 4,5 % z hrubého příjmu zaměstnance a tuto částku zaokrouhlí nahoru a současně

  • vypočte pojistné ve výši 9 % z hrubého příjmu zaměstnance a tuto částku taktéž zaokrouhlí nahoru.

Tímto postupem dochází ke "korunovým" rozdílům, v konečné fázi v neprospěch zaměstnavatele, odvádějícího tak zdravotní pojišťovně nepatrně vyšší částku pojistného, než jak je stanoveno zákonem.

Pokud zaměstnavatel zjistí dluh na pojistném, musí být v jeho vlastním zájmu okamžité doplacení tohoto dluhu, neboť přímým důsledkem nezaplacení pojistného podle zákona je vznik penále. Dnem úhrady dlužného pojistného v plné výši přestává běžet penále. Zaměstnavatel si musí být vědom skutečnosti, že zdravotní pojišťovna je podle zákona povinna vymáhat jak dlužné pojistné, tak penále. Pouze v případě porušení jiných zákonných povinností (kupříkladu nepřihlášení zaměstnance) je zdravotní pojišťovna oprávněna k tomu, aby dle vlastní úvahy zvolila odpovídající postup, tedy aby buď uložila pokutu, nebo preventivně použila jinou (mírnější) formu sjednání nápravy zjištěných nedostatků, například domluvu či důrazné upozornění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES)

Při placení pojistného je zapotřebí v případě zaměstnávání osob ze států Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska postupovat podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení včetně prováděcího Nařízení č. 987/2009. Pojistné se odvádí i s přihlédnutím k minimálnímu (a maximálnímu – do roku 2012) vyměřovacímu základu.

V oblasti placení pojistného došlo s účinností od 1. ledna 2010 k zásadní

Nahrávám...
Nahrávám...