dnes je 28.3.2024

Input:

§ 142-143 ZP Výplata mzdy a platu

16.4.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2.6.142
§ 142-143 ZP Výplata mzdy a platu

Ing. Ivan Tomší

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 141 – splatnost mzdy, platu a odměny z dohody

    • § 144 – splatnost a výplata odměny z dohody, odměny za pracovní pohotovost a náhrad mzdy a platu

    • § 328 – smrt zaměstnance

Výplata v penězích

Mzdu a plat je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplácet v zákonných penězích – v korunách českých (platné bankovky a mince vydané Českou národní bankou). Od tohoto ustanovení se není možné odchýlit, není tedy možné vyplácet mzdu v cizí měně s výjimkou zaměstnanců s místem výkonu práce v cizině (§ 143 odst. 2 ZP). Výplatu mzdy nebo platu v cizí měně, která je takto přesně upravená a není možno se od ní odchýlit, je nutno odlišit od případů, kdy po výplatě prokáže zaměstnavatel zaměstnanci službu, kterou mu umožňují zvláštní právní předpisy a smění mu a vyplatí nebo poukáže mimo rámec pracovněprávních vztahů ekvivalent částky rovnající se jeho mzdě v cizí měně.

Upozornit je nutno v této souvislosti rovněž na možnost vyplatit zaměstnanci část mzdy (ne však platu) podle § 119 ZP v naturální formě.

Zaokrouhlování mzdy a platu

Ke zjednodušení mzdové agendy se závazně upravuje zaokrouhlování mezd a platů tak, že se mzda zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru a při výplatě mzdy nebo platu v cizí měně se postupuje obdobně. Je nutno upozornit, že se toto pravidlo použije pro účely zaokrouhlení celkové hrubé mzdy nebo platu zaměstnance zúčtované k výplatě. Ustanovení se nevztahuje na zaokrouhlování při výpočtu jednotlivých složek mzdy nebo platu. Řád zaokrouhlování složek mzdy nebo platu se musí odvíjet od jejich charakteru a dalšího jejich použití. Smyslem přiměřeného zaokrouhlování složek mzdy nebo platu musí být odstranění jakéhokoliv poškozování účastníků pracovněprávních vztahů.

Přesná pravidla pro zaokrouhlování mzdy nebo platu v cizí měně se neuvádí vzhledem k jejich značné rozmanitosti; jednoznačně platí pouze pravidlo zaokrouhlování směrem nahoru a na celé platné v praxi používané jednotky v peněžním styku.

Místo a doba výplaty mzdy nebo platu

Mzdu i plat je zaměstnavatel povinen zaměstnancům zásadně vyplácet v pracovní době a na pracovišti. V kolektivní smlouvě, v pracovní nebo jiné individuální smlouvě je možné se dohodnout na jiné době a na jiném místě výplaty. Zaměstnavatel může mzdu nebo plat vyplatit přímo na místě, kde zaměstnanec práci koná nebo na jiném dohodnutém místě.

Zaměstnavatel je povinen zaslat mzdu nebo plat na svůj náklad a nebezpečí tomu zaměstnanci, který se nemůže z vážných důvodů dostavit k výplatě. Vážnost důvodů zákon nijak blíže nespecifikuje, proto je nutno vždy vycházet z konkrétních podmínek (může jimi být například pracovní cesta, školení, nemoc nebo jiné překážky v práci). Zaměstnavatel v tomto případě musí zaslat zaměstnanci mzdu nebo plat v den stanovený pro jejich výplatu nebo nejpozději v nejbližší následující pracovní den, ale i zde ponechává zákon možnost dohodnout se na jiném termínu a způsobu výplaty, například o zaslání v jiný den, o výplatě jiné zmocněné osobě nebo o ponechání mzdy nebo platu v úschově.

Další možnost výplaty mzdy nebo platu je určena pro situace, kdy je jejich výplata obtížná nebo neproveditelná z hlediska obtížných provozních podmínek zaměstnavatele (odloučenost a těžká dostupnost pracoviště apod.) V těchto případech může zaměstnavatel mzdu nebo plat zaměstnanci také zaslat. Na rozdíl od výplaty mzdy nebo platu v případě, kdy se nemůže z vážných důvodů k výplatě dostavit zaměstnanec, kdy je určený nejzazší termín odeslání na den výplaty nebo následující pracovní den, u zaměstnavatele s obtížnými podmínkami pro výplatu, musí mít zaměstnanec v termínu určeném pro výplatu, mzdu

Nahrávám...
Nahrávám...